БНР | 27.10.2018 09:16:22 | 208

Климатичните промени не са бъдеще, а настояще


Червеният кръст оказва пълна подкрепа на мигрантите в Централна Америка, които са тръгнали към Съединените щати, заяви в интервю за "Събота 150" президентът на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец Франческо Рока. По думите му - американският президент Доналд Тръмп не е единственият, чиято страна затваря границите си срещу хора, бягащи от нищетата. В предаването "Събота 150" Франческо Рока разказа как доброволците от Червения кръст и Червения полумесец работят в горещи точки по света на терен.
Сирия и Индонезия са две от местата с най-усложнена обстановка, където двете организации имат много пратеници. Има обаче още много региони в бедствена ситуация - например Йемен, където е може би се разразява най-тежката криза в света. "За съжаление - криза, за която светът е забравил", допълва Рока. Изключително сложна е и ситуацията в Северна Нигерия и в Конго. "Там се състезаваме с часовника, за да ограничим разпространението на ебола. Много сме притеснени, защото ако ситуацията бъде изпусната, има опасност от пандемия". 
"Знаете за мигрантската вълна, която се движи в Централна Америка и се е насочила към Съединените щати (т.нар. керван). Нашите доброволци оказват медицинска помощ и се опитват да им осигурят най-необходимото", допълва картината Франческо Рока. "Ако говорим от гледна точка на числата, не мисля, че са много. Разбира се, става дума за няколко хиляди души и ние не можем да оставим нещата така. Много повече обаче сме разтревожени от ситуацията във Венецуела. В Колумбия, Бразилия, Еквадор и други съседни държави наблюдаваме вълна от повече от два милиона бежанци. Това са хора, които са решили да напуснат родината си и сега ние трябва да работим с местните общности, за да ги интегрираме  - говоря за спазване на техните права и за уважение към техните собствени разбирания и вярвания. Знаете ли, че винаги, когато има такава бежанска вълна, нарастват опасенията за експлоатация на бежанците. Опитваме се да не допуснем подобна ситуация. Организациите на Червения кръст в момента се справят страхотно и правят и невъзможното, за да се осигури медицинска помощ, храна и всичко необходимо на бежанците." 
В Сирия проблемът е как да започнем отначало, твърди Франческо Рока: 

"За щастие, конфликтът в Сирия намалява интензитета си, така че екипите на местния Червен кръст вече могат да се концентрират върху възстановителни дейности. Те помагат на хората да се опитат да се върнат към нормалния начин на живот. Осигуряват им не само храна и стоки от първа необходимост, но и помагат за възстановяването на домовете им. Също така там има милиони хора, които са мигрирали вътре в страната и ние трябва да им помогнем. Може би това е най-тежкото предизвикателство в момента. Радвам се да спомена, че апелът за отпускане на пари, който бяхме отправили, е много успешен и дори събрахме повече от необходимото. Ето защо можем да сме сигурни, че ще направим най-доброто за местните хора."

Според Рока, сирийската криза, както и тази в Йемен, са показали абсолютно погазване на международните хуманитарни закони:
"Ние изгубихме 70 доброволци в Сирия от началото на кризата до момента, защото станахме свидетели на атаки срещу болници и пунктове за оказване на помощ. Въоръжени групи извършваха нападения над местата, където ние спасявахме животи. Това е престъпление срещу човечеството. Това е и причината непрекъснато да се връщам към ситуацията в Йемен. Всека седмица получаваме още и още известия за цивилни, които са нападнати. Това наистина е нещо недопустимо." 
Франческо Рока не пропуска местата, където виждаме ясните последици от промените в климата - например Карибите и Пасифика. Подчертава, че климатичните промени не са следващото голямо предизвикателство пред света, а то вече е при нас, ние живеем с него сега:
"Това не е бъдеще, а настояще. Най-вероятно в бъдеще проблемът ще се задълбочи. Четем с безпокойство множеството научни доклади, които казват, че ако не ограничим глобалното затопляне, ни очаква катастрофа. Факт е, че липсата на ресурси, проблемът с достъпа до питейна вода и много други, провокирани именно от климатичните изменения, е настояще. Ние се срещаме всеки ден с него. И кой плаща цената? Обикновените хора." 
Франческо Рока посети България заради 140-та годишнина на БЧК. "Българският червен кръст е много силна организация и има много добре подготвени хора. Нашите надежди и очаквания са, че той ще сподели своя опит с организациите от съседите държави. Намирам за много разумно именно тук - в София, да бъде създаден локален хъб за реакции при природни бедствия на Балканите. Това е нещо, по което работим в международната организация и даваме пълната си подкрепа на Българския червен кръст", отбеляза Рока.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

Прочети цялата публикация