БНР | 02.11.2018 13:20:39 | 76

Д-р Георгиева: Национална детска болница се създава вече 40 години


Д-р Елена Георгиева от Университетската детска болница "Иван Митев" и член на Инициативния комитет за създаването на Национална детска болница, отиде вчера в парламентарната бюджетна комисия, за да припомни идеята за създаване на такава национална болница. В предаването "Хоризонт за вас" тя обясни защо се е стигнало да такава стъпка:  

"Невъзможността през 40 години да решим един изключително важен проблем който  занимава много кратно отделните институции и ние смятаме, че бюджетната комисия е мястото, което контролирайки формирането и разпределението на средствата, които се събират от нас данъкоплатците, да изслуша една възможност, да вземе под внимание всичко, което ние сме предвидили , казали и можем да направим до този момента."

Д-р Георгиева припомни историята на проекта и защо болницата е необходима:

"40 години се движи този проект към бюджетната комисия. 1978 година е направена първата копка, от която в дневно време е останал големият строеж в Александровска болница, познат на хората с факта, че ако не се лъжа има два смъртни случая на деца, които са се опитвали да си правят селфи там. След това започва едно голямо разместване на клиниките в София, за да се намери най-подходящ начин те да бъдат обединени и съответно да получат място, където да функционират. През 2013 година за първи път се стига до решение на Министерството на здравето под ръководството на Десислава Атанасова, която обаче не става решение на Министерския съвет за създаването на такава болница. Миналата година в началото на лятото се създаде този инициативен комитет, който за първи път обединява лекари и родители под идеята, че е назряло и е крайно време такава болница да бъде създадена. 

А какво налага създаването на такава болница ние сме обяснявали многократно. На първо място София е първата столица в Европа, която няма такава болница. На торов място в момента децата на София се лекуват в 18 различни клиники."

Д-р Георгиева обясни, че до момента не се е случило нищо конкретно по проекта, включително и след вчерашното представяне:

"Реално погледнато институциите, които отговарят, проявяват разбиране. Само че аз съм склонна да поставя това разбиране в кавички след като това разбиране не води до обективно решаване на проблема и това ни накара, при положение, че вече сме изпратили различни писма – до министерства, до Министерски съвет, че сме разговаряли и че сме представили нашия проект в комисията по здравеопазване, след като не можахме да осъществим това намерение, минавайки през целия този път, в крайна сметка решихме да използване и тази възможност в представянето на проекта директно пред бюджетната комисия."


Прочети цялата публикация