БНР | 02.11.2018 15:35:54 | 138

САЩ изключват осем държави от новите петролните санкции срещу Иран, но сред тях няма от ЕС


Американският държавен секретар Майк Помпейо потвърди, че от влизащите в началото на следващата седмица петролни санкции спрямо Техеран ще бъдат изключени осем държави, които ще имат право да продължават да купуват ирански петрол. Той обаче добави, че тези изключения ще бъдат само временни и имат за цел да запазят стабилни цените на петрола.

Помпейо допълни, че очаква в резултат на санкциите износът на ирански петрол да се понижи с 1 млн. барела на ден.

На този етап сякаш са ясни четири от държавите, които ще могат да внасят ирански петрол и след влизането на санкциите в сила, а именно: Индия, Япония, Южна Корея и Турция. Майк Помейо обаче даде ясно да се разбере, че Европейският съюз няма да бъде изключен от петролните санкции спрямо Техеран.

Американското министерство на финансите също така ще поиска глобалната финансова мрежа за разплащания SWIFT да спре обслужването на банковата индустрия в Иран като част от налагането на санкции за ядрената програма на страната и предполагаемата подкрепа за тероризма.

Още 700 компании, физически лица, предприятия, самолети и кораби ще бъдат добавени към списъка на санкциите в САЩ, като същевременно се разширява и броят на хората и организациите, за които Вашингтон иска да бъде блокиран техния достъп до глобалните бизнес и финансови мрежи.

Междувременно „Файненшъл Таймс“ съобщи, че Москва е обещала да помогне на Техеран да се противопостави на опитите на САЩ да задуши иранския износ на петрол, след като санкциите влязат в сила от следващата седмица, заявявайки, че ще продължи да търгува със суровия петрол на Техеран в разрез с Вашингтон.

САЩ потвърди, че от понеделник ще въведе отново санкциите, насочени към ограничаване на износа на петрол от Иран, като в същото време администрацията президента Тръмп предупреди Москва относно предприемането на каквито и да било действия, които биха могли да помогнат на Ислямската република да избегне предстоящите наказателни мерки.

Русия обаче има желание да продължи да развива търговията си с ирански петрол, който тя продава на трети страни, според сделка "петрол за стоки" от 2014-а година, независимо от американските санкции, заяви министърът на енергетиката Александър Новак пред "Файненшъл таймс".

"Ние вярваме, че трябва да търсим механизми, които да ни позволят да продължим да развиваме сътрудничество с нашите ирански партньори", отбеляза Новак. Той обаче отказа да коментира дали има вероятно да се увеличи търговията, но заяви, че Русия ще анализира въздействието на санкциите, преди да вземе решение за промяна на обемите на търговия.


Прочети цялата публикация