БНР | 03.11.2018 13:12:24 | 160

Р. Макшейн: За САЩ, Франция и Великобритания би било по-трудно да не продават оръжия на Саудитска Арабия, отколкото за Германия


Много хора смятат, че случаят „Хашоги“ е буря, която в един момент ще отмине, особено, ако погледнем към реакцията на Доналд Тръмп. На него изглежда му се иска това да отшуми. Той дава приоритет на оръжейните продажби на Америка за Саудитска Арабия. Бизнесмените също искат това да отшуми. Някои от тях се оттеглиха от проведената наскоро инвеститорска конференция в Рияд, но с идеята тя просто да бъде отложена.

Този коментар направи за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ редакторът в списание "Economist" за Близкия изток Роджър Макшейн. САЩ отлагат решението си дали да наложат санкции срещу Рияд поради няколко причини, допълни той:

"Администрацията на Тръмп не е готова да следва политика на санкции, но в Конгреса се вижда увеличаване на подкрепата за такива, в най-голяма степен във връзка с войната в Йемен. И тъй като тази подкрепа се увеличава, а тя може да стане даже още по-голяма след междинните избори, администрацията на Тръмп откликва през последните дни с призиви за край на войната в Йемен".

Бъдещето на принц Мохамед бин Салман и събитията в саудитския кралски двор, е трудно да се предричат от хора, които не са част от него, коментира журналистът, но коментира:

„От речта, която произнесе наскоро принц Мохамед, съдя, че той изглежда доста сигурен в позицията си. Не звучи като човек, който е пред загубване на работата си. Принц Ахмед - един от братята на крал Салман, се завърна в кралството и това предизвика слухове. Някои смятат, че се готви да претендира за престола, но аз мисля, че той по-скоро идва, за да утвърди властта на принц Мохамед с добавяне на малко зрял авторитет за режима там“.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел постави на дневен ред в ЕС моралния въпрос да спре да продава оръжия на саудитците след убийство на Хашоги, но според Макшейн:

„…За Германия решението не е толкова трудно, защото те продават много по-малко оръжия на саудитците. Доста по-трудно е за Америка, Франция и Великобритания - много работни места са свързани с това в оръжейните им индустрии. Освен това те печелят много пари от саудитците. Междувременно, войната в Йемен вече е хуманитарна катастрофа. Само обърнете внимание на броя на жертвите - те са между 10 000 и 60 000 души. Но освен това има опасност от масов глад, който може да засегне милиони. Епидемия от холера отне живота на хиляди. Много по-трудно става за правителствата на Запад да смятат за по-важни оръжейните продажби за Рияд, докато войната в Йемен продължава“.

Запитан дали ескалация на напрежението между Запада и Рияд може да подтикне Саудитска Арабия да отвърне с ограничаване на доставките на петрол или да смени оръжейните си доставчици, той коментира:

„Да си купува оръжията от Русия и Китай, разбира се, би могла, но Америка произвежда много по-добри оръжия и Саудитска Арабия вече има американско въоръжение, което се нуждае от поддържане и резервни части, а те могат да дойдат само от Америка. Затова трудно би станало това.

По отношение на петрола, според мен, възможностите на Саудитска Арабия за въздействие са много повече. Но тя също би пострадала от това. Много добре ѝ се отразяват високите цени на петрола напоследък. Принц Мохамед говори за бюджетен излишък и това е заради цените на петрола. Задържането на определени количества би имало интересен ефект върху тях. Но идеята Саудитска Арабия да промени по някакъв начин петролната си стратегия с цел да накаже западните страни не изглежда, че би била в неин интерес“.


Прочети цялата публикация