БНР | 03.11.2018 17:55:45 | 196

Симон Байлс вече е най-титулуваната гимнастичка в историята

Симон Байлс вече е най-титулуваната гимнастичка в историята, след като спечели златен медал на земя и бронзов на греда във финалите на отделните уреди на Световното първенство по спортна гимнастика в Доха (Катар).За четирикратната олимпийска шампионка това е четвърта титла от общо 6-ет в Доха и 20-то отличие от шампионати на планетата, с което изравни рекордното постижение в историята до момента на рускинята Светлана Хорхина.

21-годишната американка, която стигна до рекордна четвърта световна титла в многобоя, получи най-висока оценка във финала на земя - 14.933 точки.  На второ място остана сънародничката й Морган Хърд с 13.933 точки, а трета е Маи Мураками (Япония) с 13.866 точки.

На греда с 14.533 точки триумфира 18-годишната китайка Тинтин Лу. За нея това е първа световна титла и второ отличие в Доха след бронза в отборната надпревара. Среброто стана притежание на канадката Ан-Мари Падурариу с 14.100 точки, а бронзовото отличие се окичи Симон Байлс с 13.600 точки.

Световният шампион от 2015 година Ри Се Гван от КНДР спечели титлата във финала на прескок при мъжете с 14.933 точки. Втори се нареди шампионът в многобоя от Доха Артур Далалоян (Русия) с 14.883 точки, а трети остана защитаващият титлата си Кензо Ширай (Япония) с 14.675 точки.

Китаецът Цзинюан Цзоу защити титлата си на успоредка, след като получи оценка от 16.433 точки. Олег Верняев от Украйна взе среброто с 15.591 точки, а бронзовото отличие спечели Артур Далалоян (Русия) с 15.366 точки.

Олимпийският шампион от Лондон 2012 Епке Зондерланд (Холандия) триумфира на висилка с 15.100 точки. Втори е двукратен олимпийски и шесткратен световен шампион в многобоя Кохей Учимура (Япония) с 14.800 точки, а третото място зае Самюел Микулак (САЩ) с 14.533 точки.

Световното първенство по спортна гимнастика през 2019 година ще се проведе в германския град Щутгарт.