БНР | 05.11.2018 15:47:14 | 163

Богдан Милчев: Трябва широка дискусия за промените в Кодекса за застраховане

Трябва да има широка дискусия и със заинтересованите по промените в Кодекса за застраховане за обезщетенията за смърт на пътя, каза в предаването "Нещо повече" Богдан Милчев – директор на Института за пътна безопасност:

"Слава богу, че премиерът наистина разбра, че без да се дискутира и то наистина сериозно и широко тази тема не би мога и не би трябвало да бъде приета, но това, която ми направи впечатление преди мъничко, това, което казва вашият събеседник е, че те цяло лято са дискутирали с депутати, с КФН, но в крайна сметка дискусията трябва да се проведе и с тези лица, които са най-много заинтересовани  и които най-много ще пострадат от едно такива решение. С тези лица, с техните организации, с техните асоциации такъв диалог не е воден. Аз се надявам че с едни правни аргументи и с аргументите на математиката можем да стигнем до правилните изводи. Защото това, което днес чухме от застрахователите - че те от 15 години работят на загуба от "Гражданска отговорност", смята, че е изключително несериозно, защото вие представяте ли си сериозни международни компании да стоят в България и да работят на загуба."

Кирил Бошов – член на УС на Агенцията на застрахователите, каза, че те са обсъждали този въпрос и е важно поправката да влезе. Той контрира, че застрахователният бранш наистина работи на загуба от Гражданска отговорност:

"Премиерът, разбира се, че има право да поиска по-широка обществена дискусия по този въпрос. Ние този законопроект сме го дискутирали и надълго и нашироко и с Комисията за финансов надзор и с парламентарни групи и сме разкрили пред тях какви са нашите доводи и защо считаме, че е изключително важно подобна поправка в Кодекса за застраховане да влезе.

Първо, застрахователите наистина работят от дълги години на загуба по застраховка "Гражданска отговорност." Това, че не виждате като краен резултат в някои от годините загуба на целия пазар, това е защото все пак са останали някакви печеливши линии  на българския застрахователен пазар, с които в крайна сметка загубата от "Гражданската отговорност" се покрива. Неслучайно и докладът на Комисията по финансов надзор потвърди много ясно този факт."

Богдан Милчев каза, че предстои Институтът за пътна безопасност да представи подробно своите аргументи и разчети:

"Трябва хладнокръвно, безпристрастно да се направят разчетите. Ние наистина в момента готвим такава експертиза, ще бъде представена, до четвъртък се съмнявам да успеем, тъй като срокът е много малък, но е направим всичко възможно, международният опит изучаваме и е представим аргументите, не просто общи приказки, а конкретни и точни разчети, включително и правната аргументация за това предложение, тъй като вече се чуват юристи и то сериозни юристи се изказват, че това решение е противоконституционно.

В момента няма нужда да бързаме заникъде. Наистина трябва да продължим да дискутираме, за да вземем най-правилното решение. Аз наистина съм убеден, че на застрахователите трябва да се помогне, те имат проблем, проблемът им не е просто и само печалбата. Те имат явно в бъдеще сериозни проблеми, но това става с дискусия."

Кирил Бошов приветства евентуалните дискусии.

"Ние, разбира се, че приветстваме всяка една дискусия. Аз сън съгласен тази дискусия да се води в един конструктивен тон и с конкретни цифри. Ние сме готови за тази дискусия, ние сме  направили едни много сериозни разчети, въпреки че не беше достатъчно времето."

Богдан Милчев покани застрахователите на едно бъдещо съвместно обсъждане.


Прочети цялата публикация