БНР | 08.11.2018 07:40:00 | 89

Леа Вайсова: Притеснително е отпадането на мотив за насилие, базиран на пола на жертвата


„Непрекъснато трябва да говорим за случаите с насилие над жени, защото имаме такъв проблем, а това се отрича“. Това заяви в предаването „Преди всички“ Леа Вайсова – преподавател по социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която е претърпяла такова насилие. Тя призова жените да споделят:

„Много е важно такива ситуации, в които жените сме се почувствали унижени по един или друг начин, да придобиват гласност и да им се обръща внимание“.

„НеСиСама“ е българският аналог на световното движение „Me too“. Вайсова коментира:

„Това, което в момента се случва, е, че действително се разгръща нещо като женско движение. Надявам се то наистина да придобива сила. Почти съм убедена, че ще бъдем свидетели съвсем скоро на появата му, т.е. то ще започне да се превръща във фактор. Виждам, че много жени говорят не само във Фейсбук, но и по телевизията. Убедена съм, че вече много жени разговарят и в семействата си по тези проблеми. Почти съм сигурна, че вече тече такъв процес. Това, което мисля, че непосредствено в момента може да го покаже публично, че се случва, е присъствието на хора на протеста на 26 ноември от 18 ч., който е срещу насилието срещу жени“.

Според Леа Вайсова е притеснително в законопроекта, че отпада съставът, който твърди, че има престъпления, чийто мотив е полът на жертвата:

„Макар и в момента Цвета Караянчева да говори и да настоява, че се бори срещу насилието над жени, фактически ако една жена е преживяла насилие и се чувства именно насилена поради това, че е жена – тя не може да заведе такова дело, защото се отрича, че съществува мотив, базиран на пола на жертвата. Това е огромен проблем“.

Тя подчерта, че от една страна ГЕРБ има за цел да лавира пред международната общност и да показва, че работи по проблема, а от друга страна се опитва да угоди на консервативните нагласи в обществото.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация