БНР Стара Загора | 09.11.2018 13:31:29 | 309

Крилете на творческата фантазия не познават граници


Нова страница в историята на пластичните изкуства има желание да напише с млади автори актрисата и настоящ главен уредник на димитровградската художествена галерия "Петко Чурчулиев" Антоанета Станчева. Тя е главният виновник за първото и второто издание на Симпозиум "Код: Криле". Идеята за него започва от ентусиазма на една обособена творческа група от млади автори, работещи предимно в областта на металната пластика и възпитаници на Катедра "Метал" в Националната художествена академия. Участниците в проекта са младите автори: Александра Ангелова, Боян Иванов, Калоян Георгиев, Кирил Георгиев, Соня Радева и Станислава Иванова.

Задачата в този форум е привлечените автори, да  затвърдят изявата си като млади скулптури, носещи творчески заряд и идеи, като създадат скулптури от метал, които да са уникално експонирани в крайпътното пространство на село Лесичово.

Защо "Код: Криле"?

Крилата са символа на лекотата, духовността и възможността на човека да полети, и да се издигне към небето. Израз на стремежа  на душата  да се издигне над човешката природа , да овладее познанието, въображението, творческата мисъл, свободата и победата.

Според древните индуси крилата изразяват свободата да оставиш земното зад себе си и в резултат на съзерцанието да постигнеш "божественото". В древен Египет крилатите богове били защитници на хора и животни. В християнската традиция  Бог предпазва човека със сянката на крилата си, а когато човек се разграничава от Бога, той губи първо собствените си крила.

Днес идеята за крилете има съвременна препратка с привкус на бягство от всекидневно потискащата цивилизация, на протест срещу самите нас и пълно освобождаване на личността от оковите на битието. Полетът на личността в живота на 6-те пластики от метал отразява  познанията и интуитивния усет на групата млади творци към формата и материала облечен в емоционалните им състояния.

В интервю за Радио Стара Загора, пред Мила Маринова, Антоанета Станчева подчерта, че форумът се провежда с финансовата помощ и съдействието на Програма "Дебюти" на Национален Фонд Култура при Министерството на Културата, доверието на Община Лесичово и се реализира от сдружение ИКАР.

Подробностите чуйте в звуковия файл:


Прочети цялата публикация