БНР | 12.11.2018 14:53:25 | 150

Даниел Стефанов: С позицията си срещу Пакта на ООН България изпада от дебатите за миграцията


С позицията си срещу Пакта за миграцията България изпада от дебатите по проблема, които започват да с водят в Европа и света. Така Даниел Стефанов - програмен координатор на Европейския съвет за външна политика коментира в предаването "Нещо повече" заявеното от кабинета:

"Аз все още смятам, че това е един добре балансиран документ, от който обаче не следват директно никакви промени в политиките. В този смисъл не мога да коментирам какво точно би се случило, ако една група държави не го подкрепи. Но бих могъл да коментирам ако България е част от тази група, особено в тази група, в която тя се намира. Това просто ще даде още един повод на много държави от, как да кажем, по-големите в ЕС да смятат, че България уверено върви по пътя на Вишеградската четворка.

Това трябва да е много ясно, този документ е необвързващ, но от друга страна това е документ, който показва потвърждаване на принципи. Очевидно в ЕС нямаме съгласие по тези принципи, очевидно и България не е съгласна с тези принципи , което е доста сериозен проблем. За мен обаче по-големият проблем е, че този документ е една първа, макар и бих казал, малка крачка към това ЕС и България да започнат да функционират по различен начин, когато става дума за миграцията. Ни е трябва да излезем от тази аварийна, извънредна ситуация, в която живеем, когато стане въпрос за миграция, и да започнем да мислим по друг начин, как да я контролираме. Това означава точно това, което документът се опитва да загатне, че трябва да се направи – да се стремим към легализиране на миграцията, намаляване на нелегалните движения на хората по света, даване на повече информация на какво те имат право, къде нямат право, създаване на по-добри връзки между държавите, в които хората се стремят да стигнат, и държавите им по произход.

Всичко това е доста сложно и моето притеснение е, че с днешната позиция на правителството, която, начинът по който е взета е доста политическа, всъщност България някак си изпада от този важен дебат, който България и светът започват да водят. Както г-жа Нинова, така и г-н Джамбазки, които първи надигнаха глас срещу този документ, си представят, че когато се каже миграция, това означава хора, идващи от Ирак, Афганистан и други държави, да тръгнат към Европа. Но искам да ви кажа, че миграция означава и хората от Молдова, хората от Украйна, които българският бизнес иска да докара тук да заместят работна ръка, в същата степен, дори в по-голяма, също са мигранти, те също са част от хората, за които този документ говори. "


Прочети цялата публикация