Mvr.bg | 13.11.2018 14:57:48 | 86

България се включи в първата глобална мултиинституционална операция с кодовото име „30 дни в морето“


Целта на първата глобална мултиинституционална  операция с кодовото име „30 дни в морето“ е установяване на нарушения и престъпления, водещи до замърсяване  на морската среда. Под ръководството на Интерпол, в операцията, проведена от 01 до 31 октомври са участвали общо 276 правоохранителни и екологични агенции от 58 държави от целия свят. Действията им са подпомогнати от редица европейски агенции: Европейската полицейска служба (EUROPOL), Европейската агенция по морска безопасност (EMSA), Европейската агенция по контрол на рибарството (EFCA), Европейската агенция за гранична и брегова охрана (FRONTEX), Европейската организация за съдебно сътрудничество (EUROJUST).

В рамките на операцията са разкрити  над 500 престъпления, включително незаконно изхвърляне на нефт и боклук от кораби, нарушения на нормативната уредба за емисиите от кораби и замърсяването на реките и наземния отток към морето. Управлявана от глобална мрежа от 122 национални координатори, операцията с кодово име „30 дни в морето“, е привлякла екологични, морски и гранични агенции, национални полицейски сили, митници и пристанищни власти. Общо са извършени повече от 5200 проверки, които са довели до 185 разследвания с арести и заведени наказателни дела.         

На територията на нашата страната, в операцията са включени Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ (ДМОС), Главна дирекция „Гранична полиция” (ГДГП), Дирекция „Национална система 112“ (ДНС 112) - МВР, Изпълнителна агенция „Морска администрация” (ИАМА) при Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС),  представители на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Регионалните им инспекции в  Бургас и Варна, Върховната касационна прокуратура (ВКП), както и Окръжните  прокуратури (ОП) - Варна, Бургас и Добрич. Извършени общо 130 проверки на кораби по реда на държавния екологичен контрол на морското корабоплаване и проверки за контрол на съдържанието на сяра в корабните горива, проверки на фирми, изпълняващи функциите на пристанищни приемни съоръжения в морските пристанища на България и проверки за установяване съответствие с нормативните изисквания за управление на отпадъците, генерирани в резултат на кораборемонтна дейност. Извършени са 24 патрулни плавания с катери на ГДГП (334 плавателни часа) във вътрешните води и в териториалното море на страната с цел контрол на сигурността и безопасността на корабоплаването, както и на замърсяването на морската среда от кораби или брегови източници. Установени са два случая на използване на горива от кораби по време на престоя им в български морски пристанища, които не са били в съответствие с изискванията за качество по показател съдържание на сяра,  за които са наложени административни наказания, както и по-незначителни несъответствия, за които са били дадени предписания  на кораби в пристанища Варна и Бургас.

Прочети цялата публикация