БНР | 14.11.2018 13:29:15 | 155

Предвиждат финансови стимули за иновативните училища


За да се увеличи броят на иновативните училища у нас и да бъде стимулирано въвеждането на все по-нови образователни практики, от следващата учебна година се предвиждат финансови стимули за учебните заведения. Това заяви в Пловдив заместник - министърът на образованието и науката Деница Сачева, която участва в четвъртото издание на инициативата „Световен образователен форум България“.

Според Деница Сачева средствата ще осигурят свободата на иновативните училища да прилагат експерименталните си проекти от 3 до 5 години, след което те ще могат да бъдат използвани и от други учебни заведения. На специален форум в началото на декември предстои да бъдат представени всички иновации, които вече се прилагат в близо 300 училища у нас. Ще бъде издаден и каталог с използваните различни програми и приложения. Промяната вече се забелязва, но още е рано, за да могат да се обобщават образователни резултати, подчерта Деница Сачева.

„Това, което със сигурност виждаме, е, че има промяна в отношението на децата, има промяна в отношението на родителите, има и повишена мотивация за това децата да ходят на училище и повишена мотивация от страна на родителите да съдействат на учителите. Имаме и известна промяна по отношение на привличането на млади учители именно в тези училища, които са започнали иновациите“.

Прилаганите в момента иновациите в българските училища са предимно технологични, но има и педагогически, организационни включително и социални. Най-голям е интересът на децата към роботиката, към смартфон системи и към  3D-принтерането.


Прочети цялата публикация