БНР | 19.11.2018 12:16:44 | 353

Владислав Панев: Износът спада и това вещае сериозни проблеми за България


Комфортният за България период на глобален икономически растеж вероятно е към своя край и вече има прекалено много данни за това, твърди в анализ съпредседателят на „Зелените“ Владислав Панев.  За предаването „12+3“по “Хоризонт“ той поясни:

„В глобален мащаб се вижда, че като че ли следващата криза идва. Дали ще се случи през 2019-а или 2020-та година предстои да разберем. Вече има данни за свиване на германската икономика, за сериозни проблеми в Италия -  политически и икономически. Виждате какво става и в Турция, а Тръмп води търговски войни непрекъснато. Това са основните ни търговски партньори! Не е случайно, че износът на България, за първи път от доста години насам, спада през 2018-а. Това вещае сериозни проблеми за България. За мен е учудващо, че правителството се занимава с всичко друго, но не и с това да ги предотврати“.

Панев предвижда, когато кризата удари България, да има „много по-висока инфлация“ и „сериозно да се покачат лихвите“:

„Очаквам и спад на растежа на икономиката - може би до порядъка на 0.1% от БВП, което за България е, на практика, рецесия. Очаквам това да се случи не само за 2019 година, а може би за още една-две години напред - изключително анемичен растеж, което ще доведе до стагнация на доходи, увеличаване на лихви и може би нови, много по-сериозни протести от сегашните“.  

ЕЦБ и други институции вече са намалили прогнозите си за растеж на България, коментира политикът, според когото „план Б“ за страната ни трябва да бъде „намаляване на данъци, вместо увеличаване на данъци“:.

„При очакване за криза се облекчава бизнесът, иначе той ще понесе няколко удара от различни места –  хем лихви, хем инфлация… Виждате и какво става с пазара на труда в България  - няма работници, така че заплатите ще продължат да растат заедно с инфлацията“.

Необходима е и реформа в различни сектори, например енергетика, коментира той.

Зелените и „Демократична България“ внесоха в петък предложение за законови промени, чрез които да се увеличи конкуренцията в сектора на горивата.

„Силно се надяваме да има поне един депутат, който да внесе предложенията в комисия, а след това и в Пленарна зала. Засега не виждаме да има такъв, което означава, че търговската надбавка на коалицията „Лукойл“ ще продължава да бъде сред сравнително високите в ЕС“.

В протестите има енергия, коментира Панев, който обаче не очаква те да съборят управлението.


Прочети цялата публикация