БНР | 20.11.2018 04:51:30 | 222

Производители мечтаят дронове да прибират един ден детето от детската градина


Българска делегация посети 5-ата израелска конференция и изложение за технологии на бъдещето в Тел Авив, след като при посещението на израелският премиер Бенямин Нетаняху в България в началото на ноември, стана ясно, че една от областите на икономическо сътрудничество между двете страни ще е производството на дронове. А в тази област еврейската държава е сред първите 5 световни сили.

Да попаднеш в „царството на дроновете“ за неспециалист е объркващо. Някои от тях приличат на детски играчки, а най-големият е с размах на крилете 8 метра и не може да влезе в най-голямата залата на израелската панаирна палата ( Ганей тааруха).

Освен летящи дронове, бяха представени и водни безпилотни апарати. Част от тях са предназначени за охрана на нефтени или други платформи в морето и плават над водата, а други са малки безпилотни подводници, които сонарно могат да „чуят“ под водата приближаваща се опасност, ако трябва да охраняват, но и да сигнализират за големи пасажи риба, ако трябва да информират рибарите или за облаци медузи или приближаваща се акула, ако са наети в туризма.

Сред сухопътните дронове има роботи, но има и автономни автомобили, които се движат без шофьори. В тази област Израел също е сред в първата  десетка в света. Българската делегация на изложението се ръководеше от председателя на българо-израелската камара към  Българската промишлена палата Симеон Ангелов. Ето какво той разказа за стокообмена между двете държави, неговите перспективи и впечатленията си от конгреса и изложбата.

„Последните години оборотът е $80 млн., което е нищо. Министърът на икономиката на Израел каза, че 100 милиона е нещо съвсем постижимо. България изнася повече отколкото внася от Израел. И дроновете могат да намерят своето място, за да балансират търговския обмен“, каза Симеон Ангелов.

Той посочи, че Израел произвежда дронове с най-различни предназначения – наблюдателни, транспортни, отбранителни и за граждански цели, големи и малки.

Една от многото жени, които представяха продукцията на своята фирма Ширли  Залцман обясни по какво се отличават различните летящи дронове, каква е конкуренцията между отделните фирми и какво е приложението им.

„Нашите дронове са автономни. Те не само наблюдават, но изкуственият им интелект анализира ситуацията. Ако задачата е да проследи даден човек, дронът е в състояние да вземе предвид и други обстоятелства, без да бъде напътстван от човек. Най-голямата конкуренция между производителите е как дроновете да станат по-малко притесняващи… Вярвам, че ще стане като с камерите, които навремето са охранявали само стратегически обекти, а сега са навсякъде и хората не им обръщат внимание. Хората не са свикнали да виждат над себе си летящи предмети. Затова за сега действаме само над промишлени зони. Надяваме се по-късно дроновете да могат да летят и над градове. Вярвам, че ще стане като с камерите, които навремето са охранявали само стратегически обекти, а сега са на всяка улица или магазин. Хората дори не им обръщат внимание“, каза тя.

Ширли  Залцман дронове може да бъдат използвани от терористи, или за надничане през прозореца как се преоблича съседката. Но за неправилното използване трябва да бъдат обвинявани потребителите, а не създателите им.

„Много скоро разносвачът на пици няма да звъни на вратата, а ще вземате поръчката от дрон, виснал на прозореца. Така ще пристигат и лекарствата от аптеката, а защо не и покупките от супермаркета. Дронът ни може да носи 45 кг, а в по-смелите мечти той може да прибира и детето от детската градина“, добави тя.

Прочети цялата публикация