БНР | 20.11.2018 11:59:37 | 230

УНИЦЕФ и МОН започват кампания „Заедно срещу насилието в училище“


Учениците в България са сред най-тормозените в училище, показва проучване на УНИЦЕФ. Затова световната организация и Министерството на образованието започват кампания „Заедно срещу насилието в училище“.

Нейната цел е да се повиши разбирането по темата за насилието, да се намали толерантността към различните му проявления, както и да се подкрепят училищата в ефективната превенция на насилието и тормоза.

Над половината тийнейджъри по света са били обект на насилие от страна на връстници в училищата или около тях. Физическото насилие и тормозът пречат на образованието на над 150 млн. деца на възраст от 13 до 15 години, сочат данни от проучване на УНИЦЕФ.

Учениците в България са сред челните 10 от общо изследвани 43 страни, засегнати от проблема с ученическия тормоз.

Дискомфортът, отчуждението от училище, ниският успех и тормозът затвърждават рисковото поведение сред юношите, показва друго изследване за здравето и поведението на децата в училищна възраст, което е проведено от Института за изследване на населението и човека в сътрудничество с УНИЦЕФ.

Ние вярваме, че насилието в училище може да бъде предотвратено. За да постигнем това не само трябва да сме обединени, но и трябва да чуем гласа на децата, каза д-р Джейн Муита – представител на УНИЦЕФ за България.

„Един милиард деца са жертви на насилие, можете ли да си представите какво колосално число е това. Само че по-тревожно от статистиката е въздействието  на насилието върху децата, защото те трябва цял живот да живеят с тези травми. Те оказват влияние върху тяхното здраве, успеваемост, върху целият им живот“, каза тя.

Включването на младите хора е една от най-важните стъпки в борба срещу насилието, смята зам.-министърът на образованието Деница Сачева.

„За да можем да се борим с един проблем, трябва да го познаваме, кое го предизвиква, защо се случва. Къде са корените му – в училище или извън училище, дали го има в медиите и обществото като цяло“, каза тя.

„Това, което трябва да направим, е повече кампании за повишаване на чувствителността към дози проблем. И на второ място – да обучаваме учителите, така и родителите, как да разпознават тази агресия и насилие, с които всички ние трябва да се борим. За нас е изключително важен и кибертормозът, защото, за съжаление  

Прочети цялата публикация