БНР | 21.11.2018 12:07:21 | 99

Български младежи участваха във форум на УНИЦЕФ в Европейския парламент


В Европейския парламент проведе сесия по повод Световния ден на детето. В събитието се включиха 700 младежи. Мина Бонева от 91-ва Немска гимназия в София обясни как е станала част от него:

"Като член на Центъра за безопасен интернет, което е неправителствена организация, членуващата в Национална мрежа на децата, УНИЦЕФ много лесно можеха да се свържат с центъра и съответно още лятото се планираше други подобно събитие в Ню Йорк. Те се свързаха с нас, откъдето аз изявих голямо желание и веднага ме запомниха. Когато се оказа, че събитието в Ню Йорк няма да се състои, казаха, че за бъдещи поводи ще ме имат предвид и в крайна сметка така се озовах в Брюксел. Това, което е по-важното е за какво лобирам там. Там УНИЦЕФ искаше да се застъпи за правата на децата да получават образование и достъп до здравеопазване. Това за което лобирах, аз лично, е опазване на околната среда."

Бонева разказа какво може да се направи за развитие на екологичното мислене сред младежите:

"Според мен в училище най-добрият начин да се започне, е да се организира някакво събитие или по някакъв начин да се накарат децата да мислят по-екологично. 

Аз лично тази година започнах да се занимавам с един проект. Проектът щеше да  се състои в това да накарам хората в края на годината от училище да дадат всякакви видове хартиени отпадъци под формата на учебни тетрадки, помагала, стари учебници, които са непотребни и тези всички хартиени отпадъци след това да се предадат за рециклиране."

Йоан Стоянов – ученик в софийското село Горна Малина също участва във форума:

"През европейските депутати ние представихме това, което обсъждахме. Ние бяхме в работна група, което е свързана с достъпа до образование и до здравеопазване за всички деца и това, което смятахме е, че просто поради материалните притежания, поради социалния статус, поради различното богатство, много деца и съответно техните семейства са ограничени."

Стоянов посочи някои от решенията:

"Например да има различни стипендии и помощи, да има специални часове за хората, които не знаят езика на държавата в, в която са, за да могат по-бързо да влязат в училище, да има също така безплатен транспорт на децата, когато те имат от образователни и здравни нужди."


Прочети цялата публикация