БНР | 22.11.2018 07:28:06 | 149

Германски експерт: Само икономическите връзки мотивират Турция да си сътрудничи с Европа


Във вторник Европейският съд за правата на човека постанови, че задържането на кюрдския политик и бивш съпредседател на Демократичната партия на народите Селяхаттин Демирташ цели да заглуши политическия плурализъм, тъй като той не е имал възможност да участва в кампаниите за конституционния референдум през април миналата година и за парламентарните и президентски избори през юни тази година, когато беше кандидат да президент. Според съда това заглушава плурализма и политическите дебати и следва Демирташ възможно най-скоро да бъде освободен. Съдът единодушно смята, че правото му на бърз процес в разумни срокове е било нарушено. Въпреки че Турция е ратифицирала Европейската конвенция за защита правата на човека и поради това съдебните решения на съда в Страсбург са задължителни за нея, турският президент Реджеб Ердоган заяви, че решението не обвързва Турция. Той добави, че Европейският съд по правата на човека никога не е спрял терора срещу страната, който продължава и сега и турският народ плаща цената.

В тази обстановка днес на посещение в Турция пристигат Върховният представител на Европейския съюз по външната политика Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването и политиката на съседство Йоханес Хан. Двамата ще проведат съвместна пресконференция в Анкара с турския външен министър Мевлюд Чавушоглу.

Германският изследовател Гюнтер Зойферт от Фондацията за обществени и политически изследвания (SWP), който във вторник участва в конференция по тази тема в Истанбул, сподели за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“:

„Преговорите за присъединяване на Турция към ЕС вече неофициално са замразени. Има заключение на Европейския съвет, че цялостният демократичен регрес на Турция, включително по отношение върховенството на закона и разделението на властите, не оправдава отварянето на нови преговорни глави. Следователно не мисля, че ходът на Кати Пири е толкова важен сам по себе си, но все пак той показва тенденция, която продължава от 3-5 години. С избора на нов Европейски парламент и Комисия през пролетта догодина скептицизмът по отношение на Турция със сигурност ще се увеличи, тъй като крайнодесните партии ще получат по-силно представителство. Това означава, че противопоставянето на турското членство в Евросъюза ще нарасне.

Самият процес на присъединяване изисква намеса на ЕС във вътрешнополитическия живот на Турция. Съществуват Копенхагенските критерии за върховенство на закона, защита на малцинствата и свободен пазар, които всяка страна-кандидат, включително Турция, трябва да покрие. Ако не ги покрие, следва критика от Брюксел. Поради това смятам, че е по-смислено да не се фокусираме върху преговорния процес, а да се ангажираме с нова рамка за отношенията между Турция и Европейския съюз. Те трябва да бъдат основани не върху това, което е вече почти несъществуващо, а върху икономическите отношения и интереси. Необходимо е да признаем, че само икономическите връзки мотивират Турция да си сътрудничи с Европа. Това означава, че трябва да се съсредоточим именно в тази сфера - въпроси като прозрачността, върховенството на закона, предвидимостта. Това е единственият път напред.

Новата рамка може да бъде предоговаряне на вече съществуващия Митнически съюз, което да включва не само промишлени стоки и обработени земеделски продукти, а също така услугите и селското стопанство, коментира екпертът:

„Това ще изисква Турция да повиши стандартите и процедурите си по отношение на обществените поръчки и това само по себе си би засилило върховенството на закона в Турция в една сфера. Трябва да използваме турското желание за сътрудничество с Европа за бавно, стъпка по стъпка, подобряване на турската съдебна система“.

Митническият съюз може да замести преговорите за присъединяване, тъй като преговорите създават несъгласия между Турция и Европейския съюз, каза той:

„ЕС вече не е в позиция да може да влияе реално на турската политика. Виждаме, че всяко споменаване на отстъплението на Турция във връзка с правовата държава и демокрацията отново поражда критики от турска страна и смущава отношенията. Имаме авторитарна система, която не харесва, когато се намесваш във вътрешната ѝ политика. Следователно, за да сложим край на тези разногласия, ние трябва да се съсредоточим върху икономическите отношения“.


Прочети цялата публикация