БНР | 27.11.2018 06:10:16 | 597

Управлението на хора не става без душа и сърце


В навечерието на поредния активен туристически сезон отново се питаме кой ще ни обслужва в хотелите, в заведенията за хранене, по ски-пистите, в спа –зоните… Доколко ще са качествени услугите, след като ангажирането на работната ръка най-често в този отрасъл е „от сезон до сезон“. Професионално обучените кадри след завършването си остават някоя и друга година у нас, после стягат куфари за чужбина. Каква е причината: ниското заплащане, взаимното разминаване в очакванията и в представата за ценности? Преди всяко лято и зима се появяват обяви от рода на „елитен ресторант търси готвач“; „набираме камериерки, сервитьори, може без образование и опит“. Проучване на БТПП показва, че липсата на кадри е топ предизвикателство за бизнеса у нас и през 2019 г. Кое мотивира хората да работят? Побългарява ли се у нас чуждият модел на мениджмънт, при който освен инвестиции, трябва да се привнесат и част от високите световни стандарти за труд, за личностно и кариерно развитие? Част от отговорите на тези въпроси дава Българска асоциация за управление на хора. Организацията е с идеална цел. Учредена е през 2000 г. и е насочена към най-добрите професионални практики в управлението и развитието на човешкия капитал. Обхваща над 850 индивидуални и корпоративни членове, работещи в сферата на управлението и развитието на човешкия капитал. Българската Асоциация е Член на Европейската Асоциация за управление на хората (EAPM) и на Световната федерация на асоциациите за управление на човешки ресурси (WFPMA).
Ако за неспециалистите това звучи твърде административно, обърнете внимание на женските имена, които са сред двигателите на многобройните инициативи: Геновева Бакърджиева - изпълнителен директор, Светлозара Станимирова - офис мениджър, Полина Господинова- експерт програми и проекти, Екатерина Тонова. Катя е журналист по образование, със специализации в чужди университети по маркетинг и дигитален маркетинг. Като повечето българи, тя има личен опит в предизвикателството, наречено „смяна на работата и фирмата“. Колко много динамични промени и видове избор се налага да правим в живота си! Катя е родена в дунавската ни столица Русе, свикнала е с широтата на равнината, с безкрайността на хоризонта. Животът й сега преминава сред възвишенията на витошкия квартал Княжево. Обича да меси хляб, да танцува, да пътува със семейството и с трите си прекрасни деца.
Кои сме ние всъщност? Колко процента делови, служебни личности и колко остава за най-близките хора, които ни познават откъм най-уязвимата страна, уморени, любящи, мечтаещи. Тъкмо за това е важно „със сърце и душа“, както казва Катя, да се говори за добрите практики, да се споделя положителният опит. Защото всеки един от нас е част от онзи човешки капитал, който твори блага, независимо от мястото му в социалната йерархия. За международните и българските инициативи, които Асоциацията осъществява; за срещите на бизнеса със студентите, разказва Екатерина Тонова:


Прочети цялата публикация