БНР | 27.11.2018 09:37:23 | 603

Обмислят колцентрове за бързи консултации на лекари по места със специалисти от "Пирогов"


Над осем хиляди деца от цялата страна са прегледани досега по Националната програма "Детско здраве" на спешната болница „Пирогов“. За последната година през високоспециализираните прегледи по места са преминали  около 2000 деца, уточни за „Хоризонт“ д-р Асен Меджидиев, началник отделение „Уши, нос  и гърло“ в „Пирогов“ и  председател на Столичната лекарска колегия. Националната програма "Детско здраве“ се провежда за шеста поредна година изцяло на доброволни начала.

Програмата връща профилактирането и превенцията на заболяванията. Специфичното е, че това не са обикновени профилактични прегледи, а високоспециализирани. Преглеждат се от бебета до 18-годишни младежи.

Кампанията е започнала преди шест години и в началото са се включили само трима лекари от „Пирогов“. Тогава всяка последна събота на месеца в болницата са били преглеждани безплатно деца. „Интересът беше много голям. Установихме, че много деца от провинцията идват специално за тези профилактични прегледи и решихме да организираме един по-голям екип“, връща лентата назад д-р Меджидиев.

Сега детски отоларинголог, офталмолог, кардиолог, неврохирург, коремен хирург, ортопед и травматолог пътуват по график в различни градове от страната и преглеждат малките пациенти. 

Една от целите на кампанията е да се направят центрове по места за дистанционни консултации със специалисти от "Пирогов" 

Според  д-р Меджидиев кампанията по места е от полза както за децата и родителите, така и за общопрактикуващите лекари. Една от целите на кампанията е в отделните градове да се изградят своеобразни колцентрове за бърз контакт и спешни консултации на местните лекари със специалистите в „Пирогов“. „Позиционирани в болниците и медицинските центрове. Едни открити телефони лекар - лекар. Общопрактикуващите, педиатрите, специалистите на местно ниво да имат денонощна връзка с тези клиники, от които идват специалистите за специализирани изследвания. Екип от „Пирогов“ да може да отиде, ако се наложи да вземе детето, да го транспортира. Това за мен е една от основните и най-големи ползи", коментира д-р Асен Меджидиев.

Догодина лекарите отново ще се върнат във вече посетени градове, за да се отчетат резултати от кампанията, тъй като се наблюдават регионални различия в заболеваемостта, поясни специалистът. Например в Смолянска област са доста децата с увеличена трета сливица и намален слух вследствие на това увеличение. Лекарите отчитат още голям брой на алергичните ринити и риносинуити, което се свързва със замърсената околна среда.

Сандански е сред градовете, включени в програмата "Детско здраве". Общинската болница в Сандански обслужва 110 хиляди души от четири общини - Сандански, Кресна, Струмяни и Петрич и селата около тях, обясни кметът на община Сандански Кирил Котев. Заради икономията на средства и липсата на кадри болниците в Петрич и Сандански са се обединили и вече работят под една шапка, но на два адреса. Със средства на общината са осигурени фелдшери, които да покриват малките и труднодостъпни села в региона. Общината разполага с две линейки, от които едната е високопроходима.

Кирил Котев обясни, че програмата на болница „Пирогов“ за детско здраве е била посрещната с голям интерес. Друга инициатива на община Сандански е пътуващ младежки общински театър да обикаля селата и да прави безплатни представления, защото по думите на кмета, „хората имат нужда не само от инфраструктурни проекти – да се правят улици, водопроводи и канализация, но искат и внимание“.

Темата е разгледана в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация