БНР | 27.11.2018 15:20:48 | 695

О.р. ген. Съби Събев: Русия не прави опити да деескалира този конфликт


След като Върховната рада на Украйна одобри въвеждането от утре на военно положение в граничните области с Русия, с Крим,  с Азовско и Черно море, включително и приднестровието, очевидно има опасения и от възможност за наземна инвазия. 

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  о.р. генерал Съби Събев от съюз „Атлантик“. Той изтъкна, че според договор от 2004 година, който определя водите на Керченския проход като вътрешни води на двете страни, украинските кораби са имали право да преминат през него.

„За съжаление, Русия, след анексията на Крим, счита, че водите в Керченския проток са нейни вътрешни води и, който навлезе вътре без разрешение, тя го третира като нарушител на държавните граници на Русия. Но светът не е признал анексията на Крим, така че Русия едностранно нарушава договори“.

В последните 24 часа Русия не отговаря на дипломатическите призиви на Съвета за сигурност на ООН, на НАТО и на редица западни държави да върне корабите обратно и да освободи моряците, допълни той:

„Напротив, моряците са транспортирани в Симферопол, където съд ще разглежда мерките им за неотклонение. Това означава, че Русия не прави опити да деескалира този конфликт“.

Йордан Божилов от Софийския форум за сигурност отчете, че протокът „де факто е под контрола на Русия“, но това не дава специални права на Москва да установява едностранно контрол:

„Проблемът за самото Азовско море, което се явява, на практика, вътрешно, е че няма детайлни регламенти относно корабоплаването. Русия донякъде използва това като установява свой контрол и свои правила. Украйна неведнъж е изразявала неудовлетворение от факта, че Русия контролира, спира, задържа за проверка украински търговски съдове. Това не е отсега“.

Според Божилов, ескалацията вероятно се дължи на намерението на Киев да изгради военноморска база в едно от пристанищата в Азовско море.

„В Черно море е създаден един много сериозен дисбаланс на военните сили, което потенциално създава заплаха за всички останали държави“. Експертът обаче е убеден, че конфликтът няма „да прерасне в нещо повече“.

Събев заяви, че ако конфликтът се задълбочи и има позиция от НАТО, България трябва да се присъедини към тази позиция на Организацията.

„За три малки кораба, от които единия е буксир, бяха струпани 6 съда на Федералната служба за сигурност, 4 военноморски съда на черноморския флот, вертолети и самолети - виждате каква доминираща сила показва Русия в Азовско море. Доколкото Украйна има също териториални води в Азовско море, нейно право е да преминава там - дали ще строи база или не е отделен въпрос. Другият претекст, под който Русия оправдава своите действия, е, че едва ли не се бори с морското пиратство. Къде виждате морско пиратство в Азовско море?“

Международната общност е реагирала остро на построяването на моста, който свързва Керченския проток с територията на Русия, припомни Събев:

„Това силно ограничава морското международно право. Русия очевидно не обръща внимание на тези нарушения и ги счита за свое суверенно право и тук е големият конфликт“.

Според Божилов: „Няма как да няма реакция на подобна ситуация, тъй като тя застрашава регионалната сигурност“.

Интересен е и въпросът е дали ще има обща позиция на НАТО и дори операция в Черно море, коментира той:

„НАТО взема решенията си с пълно с пълно единство, тоест всички държави-членки, включително и България, трябва да са съгласни с обща политика и с общи действия. А ние виждаме, че в Черноморския регион различните държави по различен начин оценяват рисковете и заплахите, имат различни интереси“.

Турция, а и много държави в Европа имат „специфични отношения към действията на Русия“, коментира Божилов.

Според Събев, конфликтът се използва „за повдигане на спадащия рейтинг на президента Путин. Не мисля, че той има пряко отношение и ще подпомогне много президента Порошенко“.

Напрежението крие много сериозен риск за региона и за Международната сигурност, убеден е Йордан Божилов от Софийския форум за сигурност.


Прочети цялата публикация