БНР | 27.11.2018 17:25:15 | 318

А. Вълчев: И най-добрият комуникационен експерт не може да помогне, когато хората нямат доверие


Авторите на публичните политики забравят, че преди всичко сме хора и трябва да общуваме така, както радиото общува с хората - политиките да бъдат за хора, измежду хора, от хора.
 

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Андрей Велчев - магистър по политически мениджмънт и публични политики, който преподава в катедра „Публична администрация“ на СУ. Наскоро той издаде първата си самостоятелна книга „Управление на комуникациите при публичните политики“:

„Дори да имаш най-добрите комуникационни експерти, екипи и консултанти, може би е необходимо време да прочетеш техните мнения и да реализираш още по-добре това, което искаш да направиш, а не това да става между многото срещи, които неминуемо има всеки представител на политическия ни елит…“.

В доброто общуване с публиката казването на истината е много важен фактор, но то неминуемо трябва да бъде водено от включването на всеки един от участниците от най-началния етап на един проблем, който си личи че ще възникне.

„Когато „гасим пожари“ ресурсът е много по-голям и времето за реакция е много по-късо“.

Социалните медии стават непреодолим фактор в общуването, но не се използват достатъчно ефективно, смята експертът:

„Повечето ни политици имат едни добре стоящи профили, активно отговарящи на многото питания, които валят непрекъснато, но сякаш забравяме, че най-важното е личният контакт и онзи досег на хората до техните проблеми“.

„Когато си министър, нямаш право да грешиш много или, когато сгрешиш, да се извиниш с едно обикновено изречение“, предупреди той.

„Натрупването води до това в един момент да бъдеш жертва на собствените си грешки. И най-добрият комуникационен експерт тогава не може да помогне, защото хората нямат доверие“

Прочети цялата публикация