БНР | 28.11.2018 07:10:24 | 341

Министерство на българите в чужбина ли е решението - различните гледни точки


„За България няма необходимост структурата, която отговаря за българите в чужбина, да бъде министерство. Агенция е напълно достатъчно, но агенция, която да се върне към основните си функции – да разработва и координира политики“. Това заяви в предаването „Преди всички“ Райна Манджукова – бивш председател на Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/. Тя подчерта, че това е трети опит за закриване на агенцията:     

„Корупционният скандал в агенцията не може да бъде потушен с това. Оказах се лош пророк, когато казах, че нищо няма да се промени от тези арести. Никой не се опита да провери защо е имало почва за такъв скандал. Никой не провери какво се случва в работата на агенцията – защо се появи възможност хората да искат да дадат пари за нещо. Още повече се усложниха нещата. Сега хората не могат да подадат документи за българско гражданство. Освен това работата на всяка агенция е да създава и координира политика. На ДАБЧ беше потушена тази функция да прави политика, а ѝ беше вменено да издава удостоверения. Това не е проблем на агенцията, а е на държавата. Удостоверенията трябва да излязат от агенцията“.

„Аз се надявам, че има умни министри в държавата, които да кажат на премиера, че в момента много трудно може да закрие ДАБЧ“, каза Манджукова и уточни, че първо трябва да се започне от промяна в закона.

Според основателя на сайта „Евро Чикаго“ Петър Стаматов обаче трябва да има министър или даже вицепремиер, който да отговаря за българите в чужбина. Той подчерта, че думите на Красимир Каракачанов за създаване на министерство компрометират идеята и обясни:

„Само преди месец те мълчаха по този повод. Те бяха доволни от тази агенция. Много лесно си смениха позицията. Това е най-големият проблем – че си сменяме позициите, а нямаме постоянна доктрина на отношение към българите в чужбина“.

Стаматов отбеляза като голям проблем липсата на реални политики в тази посока. Според него обществените съвети на българите зад граница също не са последователни в своите стъпки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  


Прочети цялата публикация