БНР | 29.11.2018 06:36:32 | 513

Владимир Топалов, КТ "Подкрепа": Решението за ТЕЦ "Марица-изток" 2 е за година, какво правим след това?


„Властта няма време. До края на декември властта трябва да представи Националния план по екология и енергетика. Искаме тези документи да ги виждаме“. Това заяви в предаването „Преди всички“ Владимир Топалов – председател на Миньорската федерация на КТ „Подкрепа“.

Днес синдикатът организира протест в София за запазване на въгледобива в Маришкия басейн и топлоцентралите, които работят на въглища и в които са заети 100 хил. души. Индустриалните федерации на синдиката искат ясна позиция на правителството дали ще бъде запазен въгледобива и оттам енергийната независимост на страната.

„Ако властта не реагира и не търси синдикати, общество, а също и ЕК, за да се намери консенсус по този въпрос, този проблем не би могъл да бъде решен. Това в момента е само началото", подчерта Топалов и добави:

"Искаме да видим реални документи, реални споразумения, реални графици за това какво, къде и как ще се случва. Искаме да видим как ще бъде направен енергийният микс. Ако това ще ни вдигне цената на електроенергията и ако ние не можем да я платим, какво от това, че спазваме някакви правила. Ако наистина се налага затваряне, сроковете реалистични ли са? Къде ще отидат тези хора? Това са крайни мерки и преди да се изчерпа всичко друго, не бихме се съгласили. ... Основният проблем е това дали ще имаме работни места, дали институциите ще защитят достатъчно добре позицията на България и дали ще направят необходимите стратегии, за да може ясно и точно да се види каква ще е ролята на въгледобива, каква ще е ролята на електроенергията, която се произвежда от въглища. В по-дългосрочен план трябва да се види и каква икономика ще имаме, тъй като системата за търговия с емисиите вече започва да засяга и една част от икономиката“.

Вчера стана ясно, че емисиите, изисквани по европейски правила, ще бъдат изкупени и ТЕЦ „Марица-изток“ 2 ще може да продължи да работи в нормалния си ритъм. Обещанието дойде от енергийния министър Теменужка Петкова. Според Владимир Топалов обаче това е решението за една година. „Какво ще правим следващата година? Кой ще плати и как ще изглеждат нещата?“, попита той.

„Ние като синдикати – основната ни задача е да алармираме и което ни притеснява. Решенията обаче в тези, които имат властта. Ако те имат нужда да чуят и нашето мнение за това как би могъл да се реши въпросът, ние сме готови да отговорим. Но категорично – без да има реакция от българското правителство и българската страна пред европейски институции, той няма как да се реши, тъй като в основата си регламентът, новите изисквания и системата за търговия с емисии са основният проблем. Проблемът е толкова голям, че може да останем и на тъмно“, коментира Владимир Топалов.

Според синдиката в момента цените леко се намаляват с оглед на предстоящите евроизборите. По-големият проблем ще дойде след тях, смята Топалов.

„ЕК трябва да разбере, че темповете, с които тя се опитва да наложи климатичните изисквания, са много скоростни. В този интервал от време ние не бихме могли да решим никакъв проблем. За разлика от други европейски страни ние сме по-бедни от тях, имаме по-малко средства, които бихме могли да отделим в тази посока“, обясни още синдикалистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация