БНР | 29.11.2018 07:25:14 | 372

Ваня Нушева: Машинното гласуване да е повсеместно, а електронното - само за българите в чужбина


За повсеместно машинно гласуване и електронно гласуване само за българите в чужбина се обяви в предаването „Преди всички“ Ваня Нушева – програмен директор на „Прозрачност без граници“.

Последните промени в Изборния кодекс предвиждат отсрочено електронно гласуване и ограничаване на машинното гласуване. Нушева изказа мнение:

„Вносителят казва – идеите, които имаше и които бяха приети в изборното законодателство, сега подлежат на ревизия и на отлагане. Големият проблем във връзка с начина, по който тези законодателни предложения са формулирани, е липсата на ясни мотиви, липсата на концепция – поради каква причина се предлагат тези промени. Това е един голям недостатък на законотворчеството по отношение на изборния процес, който ние виждаме в продължение на години. Обикновено предложенията се правят в последния момент, няколко месеца преди изборите, без да е ясна концепцията“.

Според Нушева част от промените са приети, без да се направи детайлен анализ и оценка на ясните последици, които ще произтекат и без да се вникне в същността на технологиите, които се предвиждат. „Когато виждаме, че едно такова законодателно решение не е съвсем добре премислено, то поражда проблеми в изборния процес. Възниква и съпротивата срещу него“, обясни тя.

„Има и друга причина – това е съпротивата на политическите партии да оставят възможността за пълен контрол върху установяването на изборните резултати“, добави Ваня Нушева.

Според нея е неудачно предлаганото решение за до 1000 машини в цялата страна: „Те ни предлагат толкова малък брой секции, че на практика това представлява едно имитиране на машинно гласуване или практически отказ от машинно гласуване“.

Тя подчерта, че законодателят би следвало да определи критерият за всички секциите, а не ЦИК. Според нея машинно гласуване е необходимо да бъде въведено повсеместно, с изключение на секциите, където технически не е възможно.

За да бъде адекватно въведено електронното гласуване, то трябва да съответства на два критерия - сигурност и второ – да не увеличава рискът от нарушения и злоупотреби в изборния процес, подчерта Нушева. Според нея електронното гласуване има потенциала да увеличи случаите на контролиран и купен вот, приложен спрямо икономически зависими граждани. Тя смята, че удачният начин за въвеждане на такова гласува е само за българите в чужбина.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация