БНР | 29.11.2018 15:13:22 | 396

Наско Митев от КНСБ: Трябва стратегия за комплекс "Марица Изток"


Мнението на КНСБ за бъдещето на въгледобива и  топлоцентралите от Маришкия басейн не се различава от това на КТ "Подкрепа", каза в предаването Нещо вече  Наско Митев от Енергийния съюз на КНСБ. Той обясни и защо двата синдиката са провели отделни протести в Раднево и София: 

"Мнението на КНСБ не се различава въобще от това на колегите от КТ "Подкрепа" и мисля, че борбата е обща.

Разделихме двата протеста, тъй като различни организации, най-вероятно имаме различни политики, различно мислене и  протестът или митинг в Раднево според нас беше по-вярното, по-правилното, защото Раднево е енергийното сърце на България."

Митев съобщи, че от КНСБ се подготвят за последващи действия

"Бяхме на изпълнителен комитет на Федерацията на миньорите, тъй като с митинга в 10 вчера в Раднево ние дадохме старт на синдикални действия, с които да защитим работните места и хляба на нашите семейства. И поставихме пред министър Петкова нашите искания. Не смятам, че са популистки. Ние искаме две неща – искаме бъдеще за децата ни, искаме сигурност, искаме си работата. Дадохме срокове, и естествено, ще следим какво се случва от отговорни те лица и обсъждахме последващи действия. Всъщност на нас обещаванията вече не ни вършат работата. Ние искаме конкретни действия, конкретни поети ангажименти, разписани и приети от енергийната комисия и от парламента за това каква е визията за нашите дружества в кратък срок и малко по-далеч."

Наско Митев обясни и какви ще са последиците за страната ако комплекс "Марица Изток" не бъде запазен:

"Аз ще изразя мнение, че и президентът, и премиерът всъщност разбират и смятам, че знаят, че ТЕЦ 2 няма алтернатива, всички приказки и становища на разни лица, че ТЕЦ 2 може да мине на газ вече ще доведе до скъпи цени на еленергията, недопустими за домакинствата. Спирането му пък ще доведе до режим на тока, а закриването или ограничаването на производството от местни въглища ще доведе до загубата на нашите работни места. Тъй че мисля, че на всички е ясно, че без централите в Маришкия басейн нашата енергийна система ще претърпи срив.

Ресурси в план има за още 20, 20 и няколко години, които икономически са изгодни да се изземат. Но аз виждам бъдещето, всъщност ние черпим опит от всички колеги, които са покрай нас – давам пример Полша. Аз смятам, че социалната цена, още никой не е дал анали и смятам, че това не са само 11 хиляди души. Много пъти стана ясно, че ако комплексът "Марица Изток" го няма ще претърпи крах и финансовата стабилност на държавата., защото всички тези хора или ще са принудени да напуснат страната, или да търсят друга алтернатива, която не виждаме в момента и това всъщност ще се отрази на икономиката на самата държава. Трябват краткосрочни мерки и всъщност стратегия, описана, за нашите дружества – за комплекса Марица Изток, как ще се развива и какво следва, стъпка по стъпка."


Прочети цялата публикация