БНР | 30.11.2018 11:04:18 | 641

Споровете за кино "Космос" в Пловдив не намират отговор за момента


Малко повече от месец остава до церемонията, с която Пловдив ще стане официално Европейска столица на културата. Подготовката за този мащабен проект продължи няколко години, като за този период беше положено началото на редица инициативи – някои успешни, други все още са съпътствани от сериозни проблеми.

Около възстановяването на една от емблематичните сгради – кино "Космос" - продължава да има много въпросителни, а руините на постройката със сигурност ще грозят центъра на града.

През октомври архитектите от едно архитектурно студио Тихомир Казаков и Мария Мишинева представиха проект за реконструкция на киното, който предвижда тя да се превърне в многофункционален културен център. Те смятам, че строителството ще излезе около 5 милиона лева и обясниха, че даряват проекта на община Пловдив. Срещу това се обявиха от Камарата на архитектите и попитаха дали е обявена обществена поръчка и защо е избран точно този екип. От организацията се възмутиха от пренебрегването на арх. Любомир Шинков – автор на сградата.

Кметът Иван Тотев каза, че двамата архитекти са били единствените, които сан предоставили проекта си безвъзмездно:  

"За това как екипът представи идеята си, това беше единственият екип, който се отзова, то дори нямаше конкретна покана, по-скоро медийно говорене по темата, за това какво трябва да се направи. Сами се отзоваха с писмо, че те биха го направили безвъзмездно. Нито един друг проектантски екип, архитект, отделен проектант, или който и да е – нито в Пловдив, нито в България, нито никъде, не заяви интерес да изпълни тази работа, като дарение към проекта Пловдив 2019, като дарение към град Пловдив. Естествено община Пловдив за един и същи обект може да има много проекти и в момента ние сме отворени да получим нови предложения от други архитекти. Такова нещо в момента няма. Никой не иска да направи нещо безплатно."

Относно това, че екипът е посочил, че цената на работите ще се увеличи на 5 милиона лева, Тотев коментира:

"Ние можем да направим реконструкция със 100 хиляди лева и с 200 хиляди лева, въпросът е какво искаш да постигнеш. Ние можем да изпълним проекта, който ни е предложен за средствата, които са срещу него. Ако на нас това не ни харесва, ние можем да кажем, че това няма да е идеята."

Кметът на Пловдив отговори и на твърденията на архитектите, които претендират за авторските права за сградата:

"Това, което ние имаме като архитектурни разработки, предложението на екипа към община Пловдив, екипът работил вътрешно оформление на сградата, което няма нищо общо с авторските права и те го знаят. В хода на работата ние направихме конструктивно обследване, което има и част конструктивна, която може да се каже, че би касала авторски права, ако има такива на 100% сигурни. Сега ние виждаме, че имаме документи, които документи ни се предоставят, нашите юристи не са на 100% сигурни, че това са документи, които удостоверяват авторски права."

В предаването Хоризонт до обед арх. Мария Стоянова – член на регионалната колегия в Пловдив на Камарата на архитектите каза:

"Две неща ми се видяха странни. Първо, относно Закона за авторското право. Очевидно има нарушение на Закона за авторското право. законът за авторското право третира сградата като цяло, не можеш да го разделиш на интериор и екстериор. Т. е. не можеш да правиш вътрешно преустройство  в една сграда, която има автор, без неговото съгласие или съгласуване. Още повече, че тази сграда е уникална, защото нейният замисъл е уникален и това подробно е описано в книгата на арх. Шинков. Просто всичко в тази сграда не е случайно, а уникално и затова беше борбата на пловдивските архитекти да бъде запазена и спасена.

Що се отнася до безвъзмездните проекти, това е второ нарушение, защото според Закона за Камарата на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, безвъзмездни проекти могат да се допускат само за молитвени домове или за лица в неравностойно положение. Тук нямаме такъв случай."


Прочети цялата публикация