БНР Стара Загора | 02.12.2018 10:53:13 | 432

Цвета Караянчева: С наближаване на изборите очаквам още по-ожесточени сблъсъци в Парламента


Все по-ожесточена конфронтация и настървени сблъсъци между партиите в Парламента, очаква председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. По думите й с наближаването на евроизборите дори най-малките партии ще станат по-агресивни и активни. Това коментира тя в Стара Загора, където взе участие в Регионална академия на Младежи ГЕРБ. 

Все по-разгорещени дебати в пленарна зала очаква председателят на Парламента Цвета Караянчева, но се надява те поне да бъдат принципни, за политики а не популистки.

Караянчева каза, че в дневния ред на Народното събрание тази седмица ще влезе и предложението на колегата й от ГЕРБ Данаил Кирилов за санкции от 750 лв. при отсъствие на депутат. „Не бива обаче да бъдем популисти, не бива да правим неща, които ще се харесат на хората за кратко време и след това отново ще попаднем в спирала на взаимно обяснение и обвинение“, добави тя.

По повод продължаващите протести Караянчева заяви, че уважава правото на мнение на всеки, но не одобрява яхването на протести от някои партиите.

„Протестите са възможност и за управляващите да имат коректив, но мисля че като Правителство ние се включваме в това което искат и протестиращите и тези които ни критикуват. Ако нямаш коректив нямаш възможност и  да се поправиш“, заяви председателят на Парламента.

Тя коментира и приетия бюджет за следващата година, като по думите й той осигурява възможност за икономически растеж, добра среда за бизнеса и съответно повишаване на доходите.

Караянчева припомни и, че за нея е лична кауза приемането на промени в Наказателния кодекс, свързани с предоставяне на защита на жените и децата - жертви на домашно насилие.  „Важно е да се включат в обсъждането и неправителствени организации, да дадат своите предложния, нямаме претенцията, че сме всезнаещи и всеможещи, всяко е едно предложение е добро дошло. Важно е да дадем сигурност на жертвите“, каза председателят на Парламента. Тя припомни, че се предвижда криминализираме психологическия тормоз и системното преследване. „Някои казват, че са много строги санкциите, включващи до 5 години затвори и пробации за насилниците, но дори и една година затвор все пак е нещо, вместо административното наказание, които се налагаше досега“, каза Караянчева.

Тя добави, че трябва освен държавата и общините да се включат в защитата на пострадали от домашно насилие. Защото на много места няма места, където да се предложи адекватна защита и помощ на жертвите. Важно е и цялото общество да се ангажира с проблема.  

„С промените ще може полиция и прокуратура да се самосезира за случаи на насилие, близки и познати също могат да сезират компетентните органи, а като общество трябва да сме непримирими, не трябва да бъдем неми свидетели на това което се случва. Това е дълъг процес който трябва да се възпитава“, каза още Караянчева. 

Прочети цялата публикация