БНР | 06.12.2018 12:16:22 | 260

Стоматолози: Кариесите при децата до 12 години намаляват, но при 18-годишните са все повече


Кариесите при децата между 6 и 12 години намаляват, но пък 18-годишните имат все повече, съобщиха от Българския зъболекарски съюз при отчитането на Програмата за профилактика на заболяванията при зъбите на децата от 0 до 18 години. Няма промяна в пакетите стоматологични дейности, заплащани от Здравната каса догодина, посочи д-р Николай Шарков, председател на Зъболекарския съюз.

Макар и с бюджет от 10 милиона лева повече за догодина ще ползваме същата стоматологична грижа, заплатена от Здравната каса, както и през тази година, посочи д-р Шарков:

"Ние сме в началото на преговорния процес. Ще разпишем договора през януари. Според бюджета, който е с 10 млн. повече, едва ли ще можем да увеличим пакета, но няма да отнемем нищо на пациентите."

Децата между 6 и 12 години имат по- малко кариеси, но при тинейджърите кариесите стават повече , обясни проф. Ани Белчева, заместник - декан на Факултета по дентална медицина в Пловдив. Значение за намаляване на кариесите при малките е програмата за силанизация на МЗ:

"За 6-годишните деца най-голямо значение има оралната хигиена.При 12-годишните деца вече имаме разпределение и на другите фактори, като най-значими остават хигиената и местоживеенето. На 12 години те вече имат по-самостоятелен живот и започват хранене, което не е толкова строго и диференцирано. И на 18 години остава основен фактор хигиената. Изводите от направените проучвания са, че наблюдаваме намаление на разпространението на зъбния кариес и същевременно увеличение на процента на деца без кариес в групите 6 и 12 години, което е статистически значимо в област Пловдив. При 18-годишните имаме понижение на този индекс във всички изследвани области". 

Децата трябва да избягват честото хранене с въглехидратна храна, посъветва проф.Милена Пенева, национален консултант по детска дентална медицина:

"До осмата година изключително важно значение има пропорцията на хранителните продукти - белтъци, мазнини и въглехидрати. Обикновено те са 1:1:3, т.е. най-голямата част от храната ни са въглехидрати. Много важни са белтъчините, които изграждат и зъбите. Затова до 8-годишна възраст е изключително важно да се приемат онези незаменими мастни киселини, които се намират в животинските белтъци. В същия период е важно да се приема и калций и фосфор, които минерализират зъбите и ги прави стабилни. Съставката, която е рискова за зъбите са въглехидратите".


За осма поредна година се провежда и програмата за силанизация на 5 до 8-годишните деца на шестия дъвкателен зъб, а данните сочат, че вследствие на силанизацията 75 на сто се намаляват кариесите при тези деца.

По програмата досега са силанизирани 120 хиляди деца и над 400 хиляди млечни зъби.

Прочети цялата публикация