БНР | 11.12.2018 12:56:36 | 178

Станислав Бачев: Отношенията между САЩ и ЕС не са поставени на равноправна основа


„Отношенията между САЩ и ЕС не са поставени на равноправна основа. Как може да са поставени на равноправна основа, когато имаме 36 хил. военнослужещи, американски военни, в Германия или 20 хил. в Италия. Защо ЕС няма свой контингент в САЩ?“. Това попита в предаването „12+3“ авторът на книгата „Геоенергетиката в отношенията ЕС – Русия в началото на XXI век“ Станислав Бачев. В книгата си той разсъждава за връзките в „триъгълника“ САЩ, ЕС и Русия и обясни:

„В този „триъгълник“ особеното е, че към дадения момент ситуацията не е на равноправни играчи – „триъкълник“, в който обаче някои страни са с по-голяма тежест. Визирам позицията на САЩ към ЕС. В момента ЕС като интеграционен проект е изправен пред историческо предизвикателство – да се обособи като влиятелен фактор, като независим субект или да продължи с текущия ход – да бъде зависим партньор на САЩ. Ако говорим за приятелство – трябва да се запитаме дали е приятелство, основано на чист прагматизъм, което е много по-искрено, а не е обвито с красиви фрази, звучащи умно или твърде либерално, а всъщност те да ангажират с една зависимост и поведение, което предразполага към зависимости. Ако не е угодно това поведение за по-силния партньор, едва ли не той да „дърпа нечии уши“ или да бъде поощрявано, когато е в полза. Трябва да има една прагматична и искрена основа“.

В основата е икономическият фактор, каза още Бачев и добави: „В обозримо бъдеще ще видим сблъсък за възобновяеми източници, дори за чистата питейна вода. На тази основа САЩ не искат да има близост между ЕС и Русия, тъй като те имат и исторически и културно минало, което би предразположило към добри отношения, дори стратегически. Поглеждайки към енергийните проекти – има два пазара в света, които са изключително значими – китайският и европейският. Тук идва сблъсъкът - става дума за пари и през парите власт. Избирането на Европа само на подчинение, ни обрича на постепенно или фрагментация, или изкуствено поддържане на ЕС като зависим партньор“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация