БНР | 05.01.2019 18:31:51 | 497

Левски навакса 23 точки пасив за победа над Балкан

Защитаващият титлата си отбор на Левски Лукойл навакса 23 точки пасив и победи гостуващия Балкан със 77:73 (13:25, 19:24, 27:11, 18:13) в мач от 13-ия кръг на Националната лига по баскетбол. Столичани останаха на върха на класирането с 11 победи от 12 изиграни срещи, докато ботевградчани заемат четвъртата позиция със 7 успеха и 5 поражения.

Възпитаниците на Небойша Видич започнаха силно мача и взеха добър аванс от 23:10, а три минути и половина преди почивката преднината на гостите достигна 23 точки при 43:20. Шампионите се поразиграха и постепенно започнаха да намаляват изоставането си, като след серия от 11 безответни точки намалиха до 40:49 малко след почивката.

В средата на третата част Балкан все пак водеше с 57:42, но до края й „сините“ направиха серия от 17:3, за да се доближат само на точка при 59:60. Домакините продължиха да доминират и на старта на последната част, като стигнаха до пълен обрат и дори поведоха със 70:63 шест минути и половина преди сирената.  Балкан намали до 71:72, но в последните четири минути успя да вкара само още един кош, което се оказа недостатъчно.

Близнаците Иванови бяха лидери за домакините, като Деян завърши с 18 точки и 8 борби, а Калоян добави 11 точки и 12 борби. Христо Захариев допринесе с 13 точки. Микаел Хопкинс бе най-добър за гостите с 23 точки и 11 борби.

„За втори път се случва да показваме две различни лица срещу Балкан – коментира треньорът на Левски – Константин Папазов. - Явно е, че имаме характер, но не мога да бъда доволен. Иска ми се този характер да се проявява от началото на мача. Победата беше важна. Показахме, че имаме класа и характер, но явно имаме и проблеми с концентрацията при започването на мачовете. Трябва да анализираме защо в два мача поред срещу Балкан изпадаме в безизходица и допускаме изоставане от повече от 20 точки. Първият (б.а. в турнира за купата на България) го загубихме с 1 точка, сега победихме с 4, а можеше и с повече. След почивката се вдигнахме, подкрепата на публиката ни беше много ценна. Проблемите обаче си остават. Трябва да се опитаме да играем през всичките 40 минути така, както през второто полувреме днес. Не виждам какво да коментирам съдиите. Все пак със същите съдии Балкан водеше с 23 точки в този мач.

Наставникът на гостите Небойша Видич пък бе крайно недоволен от съдийството: „Това е срамота. Дори тези, които нищо не разбират от баскетбол, са наясно какво става. Вижда се страх в очите на съдиите, когато Левски губи. Това е цирк. Дори, когато водиш с 23 точки, тук не можеш да спечелиш. Това го гледам вече четири години. Но искам да ви уверя, че Балкан ще вземе титлата през тази година“.

В другите срещи от кръга Спартак Плевен спечели срещу гостуващия Черно море Тича с 97:80 (27:23, 17:23, 26:19, 27:15) след 35 точки на Николай Маринов.

Академик София пък загуби като домакин с 75:93 (11:29, 26:17, 22:29, 16:18) от Берое Стара Загора, който се утвърди на второто място с 9 успеха в 11 мача от началото на сезона.