БНР | 06.01.2019 09:02:29 | 342

Атанас Запрянов: Офертата за Ф-16 е най-добра


Това е годината, в която трябва да започнем реалното превъоръжаване и на ВВС, и на Сухопътните войски, и на Военноморските сили. Разчитам на мъдростта и отговорността на българските депутати от всички формации

Това каза за БНР заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който определи 2019-а като „историческа“ за българската армия.

Няма алтернатива българските ВВС да се развиват, ако не бъдат превъоръжени с нов самолет изтъкна Запрянов и припомни, че има проблеми с поддръжката на сегашните самолети МиГ-29 и СУ.

„Те са много добри самолети за времето си, но са вече на края на своя жизнен ресурс“.

Въоръжените ни сили ще закупят многоцелеви самолет подчерта Запрянов:

„В дебатите всички говорят за охрана на въздушното пространство, но ние ще купуваме самолет не само за това, но и за поддръжка на сухопътните войски и на военноморските ни сили. Очаквам в най-скоро време правителството и парламентът да вземат решение и да дадат мандат на МО, МВнР, Министерство на икономиката и Министерство на финансите да започнем преки преговори, но не с фирмата lockheed Martin, а с американското правителство. От самото начало на процедурата и в перспектива ние ще водим преговори „правителство – правителство“. След като се вземе решение, ще пристъпим към пряко договаряне с агенцията на САЩ за международно военно сътрудничество“.

Офертата за самолети Ф-16 „е най-добрата“, убеден е Запрянов, защото е напълно завършена и самолетите се предлагат окомплектовани:

„Американското предложение разглежда при въоръжаването на България с една ескадрила f-16, тази ескадрила да придобие точно такива способности, каквито има всяка американска ескадрила от 16 самолета. Компромисът тук е недопустим, тъй като сертифицирането на едно бойно формирование по НАТО се базира на точно определена методика. Затова смятаме, ако че действително постигнем с американците обещаното от тях намаление на цената, но българската армия ще получи технологично поколение самолет и част от оръжейните му системи, и оръжията му ще бъдат от пето поколение - те са същите, каквито са на f-22 и f-35. От друга страна, България ще има същото качество на своята бойна авиация, каквото има Гърция, която също ще мигрира техните до блок 7о, на Румъния и почти на Турция. Ще осигурим и дългосрочна способност за ъпгрейд на българския самолет в приложение на десетки години до най-новите технологични постижения на НАТО“.

За да се вмести офертата в бюджет от 1,8 милиарда лева е достатъчно американската страна да намали стойността ѝняколко процента,които по думите му „американската страна е готова да намали“.

„На този етап, за нас част от техническите параметри, които са секретни, и част от ценовите параметри са отворени за договаряне и изясняване, което ще направи самолета категорично оперативно най-добър и ценово приемлив“.

Вече сме в напреднала фаза и на проекта за придобиване на нови кораби. Процедурата не е на преговори с държави, а с фирми от Италия, Франция, Германия Холандия и България. В момента тези фирми работят по подготовката на оферти. Някои от поканените фирми са поискали удължаване на срока, а решението дали такова ще има трябва да бъде взето през февруари.

„Дори и да бъде удължен с месец с този срок, можем да кажем че за празника на българската армия – 6 май - ще имаме, така смятам, яснота по отношение на офертите за корабите. Ще имаме завършен процес, какъвто имаме сега за бойните самолети, и ще може да се продължи да се взема конкретно решение за договаряне на конкретен изпълнител“.

По отношение на модернизацията на сухопътни войски все още се подготвят документите в МО:

„Надявам се до края на януари и искането за предложеня за бойна машина да бъде финализирано“.

Компромисът между цена и способности е ключов, но няма да бъдат купувани морално остарели машини, увери Запрянов:

„Българските въоръжени сили винаги са държали, независимо дали става въпрос за сухопътните войски, ВВС или Военноморските сили, оръжието на българската армия да бъде съизмеримо като способности на всички съседни държави и да отчита световните тенденции в правораздаването. Ние не си позволяваме да купуваме евтини неща, които няма да бъдат ефективни в бойни действия“.

За 15 години членство в НАТО участието на България в мисии се оценява много положително, но „имаме 54 цели по военните способности за НАТО, голяма част от които все още не сме изпълнили. В  планирания срок до 2028 година трябва да ги изпълним. Това е именно повода, поради който предстои правителството да вземе решение за провеждане на стратегически преглед на отбраната“.


Прочети цялата публикация