БНР | 07.01.2019 15:41:29 | 362

Курумбашев: Гласуването на 10-и януари на пакет "Мобилност" е важно, но не е решително


В последните години фирмите-превозвачи от Централна и Източна Европа са били значителна част от пазара на Западна Европа. Това се дължи на факта, че хора, които са готови да работят за 2000-2500 евро като международни шофьори в Западна Европа няма! Това каза по повод очаквания на 10 януари протест в Брюксел срещу приемането на пакета „Мобилност“ евродепутатът Петър Курумбашев от Партията на европейските социалисти. „Този протест исках да го видя преди една година“, заяви той за предаването "Нещо повече" по "Хоризонт":

„Основният резултат за нашия успех е, че просто, първо, сме имали хора, които са готови да работят срещу тези пари тази тежка професия и, второ, че сме имали активни предприемачи, които са поели пазарния риск, инвестирали са в нова техника. Българските фирми карат в момента и с един доста нов парк и голяма част от камионите, които се движат в Западна Еврпа са поне Евро-5“.

Според Курумбашев, натискът в пакета "мобилност" е насочен към това да се пререгистрират фирмите от Централна и Източна Европа в Западна Европа.

„Ефектът за нас е убийствен, от гледна точка на това, че в момента тези фирми плащат осигуровки в НОИ и НЗОК. Когато спрат да плащат тук и започнат да ги плащат в германската или във френската каса, в нашите каси и ще спрат да влизат тези пари“.

Втората цел е част от нашите фирми да бъдат фалирани, за да бъдат взети работниците им. Курумбашев изброи и предлагани от различни евродепутати решения на спорните моменти в документите, касаещи задължителното връщане на шофьори и на камиони, но подчерта, че позициите не са единодушни:

„…друг мой колега каза: „Ние возим техните стоки и те имат право да определят кой ще вози техните стоки. Една сполучлива шега, която чух от журналисти е: „Европейският съюз е общ, обаче пазарът си е техен“.

"Една от поуките, което трябва да се извади нашия бизнес, е че очевидно ще трябва да търси бизнес в трети държави - извън Европейския съюз. Ние, като гранична държава на ЕС, ще трябва да обърнем поглед и по-активно да разработваме пазари, свързани с бившия Съветски съюз и с Близкия Изток“, коментира Курумбашев. 

Той заяви, че гласуването на 10-и януари е “важно, но не е решително, защото просто е една стъпка в процедурата“.


Прочети цялата публикация