БНР Стара Загора | 16.01.2019 14:47:40 | 355

Новият закон за розата ще се обсъжда от Министерски съвет през февруари


Законът за маслодайната роза все още е предмет на обществено обсъждане и се очаква през февруари месец да влезе за разглеждане от Министерски съвет. Това заяви депутатът от ГЕРБ Радостин Танев. Браншови организации, производители и преработватели могат да дават своите предложения, за да бъде изготвен работещ закон. Нуждата от регулиране на сектора се появи след кризата при изкупуването на розите през 2018 год. Розоварните отказаха да приемат цвета, като се оправдаха със свръхпроизводство и намален капацитет за преработка. Цените на суровината паднаха и много от продукцията остана на полето. Розопроизводители излязоха на протест, за да поискат държавата да се намеси в бранша.

От БСП са готови със свои предложения за закон, ако скоро Министерски съвет  не приеме нужните текстове. До новата кампания за розобер остават само 4 месеца- коментира депутатът от БСП Светла Бъчварова, член на Комисията по земеделие. Според нея, предложените от правителството текстове за обсъждане не решават нито един от проблемите на българското розопроизводство. Изискването за регистър на производителите и липсата на такъв за розоварните е неработещ механизъм. Трябва строг контрол на посадъчния материал, защото през последните години никой не контролира вноса на некачествени и заразени продукти. Държавата трябва да знае колко са засадените площи, броя на производителите и капацитета на розоварните. В момента няма регистър, който да покаже колко са площите с рози и възрастта на насажденията. Причината е, че се плаща на декар и няма никакво значение какво се засажда, затова и не се полагат усилия за създаването на регистър на един автентичен български продукт с високо качество, който да държи и висока цена. Оказва се, че в последните години България произвежда много повече розово масло, отколкото са възможностите на бранша. Има съмнения, че нашият продукт се смесва с друг некачествен от страни в Азия и това удря по имиджа на българската марка- допълва проф. Бъчварова.

Договорната система между преработватели и производители  е много важна, защото, както е при тютюна, не можеш да продадеш и килограм без договор. Според депутатът от БСП, трябва да има възможност за държавна помощ на земеделските стопани според количеството произведена продукция. Тя определи като спекулативни цените през миналата година и отказа на розоварите да приемат продукция. Маслото има трайност 5 години и в този период може да се намери пазар за него, а розите няма как да се съхраняват. Все още от Министерството на икономиката не са отговорили на въпроса колко розово масло е произведено в страната през миналата година. Едно от оправданията е, че статистиката се отнася за всички маслодайни продукти, а не конкретно за розата. Друг от проблемите на розопроизводството у нас е неглижирането на Института в Казанлък, който би могъл да поеме контролни функции при сертификацията на посадъчния материал и при преработката.

"Ако не заложим на научния потенциал на България и не се използва качествен посадъчен материал, могат да плъзнат зарази по растенията, да падне качеството и да унищожим това, което сме изграждали с години"- коментира още депутатът от БСП.


Прочети цялата публикация