БНР | 20.01.2019 06:21:59 | 275

Наградиха най-добрите ни състезатели за 2018-та

Министерството на младежта и спорта и Българският спортен тотализатор за четвърта поредна година организираха церемонията "Нощта на шампионите".

На събитието с парични премии на обща стойност 215 000 лева в седем категории бяха наградени най-изявените спортисти и треньори на България за 2018 г.

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев връчи чек за 50 000 лева на Спортист номер 1 на България - световната и европейска шампионка по борба Тайбе Юсеин.

„През 2018 година България попадна във фокуса на световния спорт с едновременната организация на три Световни първенства - по гребане, волейбол и художествена гимнастика.

Ние се гордеем от начина, по който проведохме тези шампионати и от оценките, които получихме от лидерите на световния спорт, включително от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах.

Това ни амбицира да обмислим възможностите за кандидатстване за Зимни младежки олимпийски игри и дори за Световно първенство по футбол", заяви министър Кралев.

"Треньор номер 1 на България" за 2018 година е наставникът на женския национален отбор по борба Петър Касабов, който получи премия от 50 000 лева.

Наградата в категория "Отбор номер 1 на България" за 2018 година за трета поредна година взе националният ансамбъл по художествена гимнастика в състав Мадлен Радуканова, Симона Дянкова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Елена Бинева.

Момичетата получиха премия на стойност 50 000 лева, а техният треньор Весела Димитрова - 10 000 лева.

В категория "Млад спортист номер 1 на България до 16 години" победител е Пьотр Нестеров, който беше избран за тенисист номер 1 на Европа при момчета до 16 години. Той и неговият треньор Кристиян Илиев получиха премии по 5000 лева.

В категория "Млад спортист номер 1 на България до 18 години" победители станаха двойните шампиони по спортна акробатика от Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес Мирела Костадинова и Панайот Димитров. Те, заедно с треньора си Гергана Денева, получиха премии по 10 000 лева.

В категория "Млад спортист номер 1 на България до 23 години" беше отличена Биляна Дудова, която спечели сребърно отличие на световното първенство по борба и европейска титла. Тя получи премия от 10 000 лева.

В категория "Спортист с увреждания на България" победител е Денислав Коджабашев, спечелил исторически първи медал за България в тениса на маса от световно първенство. Неговата премия е 10 000 лева, а на треньора му Асен Асенов - 5000 лева.