БНР Стара Загора | 29.01.2019 12:32:56 | 356

Бюджетът на Казанлък бе одобрен на първо четене (видео)


Общинският съвет в Казанлък прие на първо четене бюджета на Общината за 2019 г. Кметът Галина Стоянова представи акцентите в новия бюджет, сред които са подобрения в сферите на здравеопазването и инфраструктурата в детските заведения.

Бюджетът на община Казанлък за 2019 г. е на обща стойност 58 618 958 лв. с близо 8 млн. лв. повече от предходната година. Заложени са повече местни приходи в размер на 15 179 595 лв. при 14 629 289 лв. през 2018 г. „Увеличението е за сметка на наемите за общинска земя и имущество, общинските такси за паркиране и приходите от Исторически музей „Искра“. В проекта за бюджет не се предвижда увеличаване на данъци и такси, с изключение на задължителната промяна на закона за Данъка на МПС, която няма да се отрази положително на бюджета“, коментира кметът на общината Галина Стоянова. Тя поясни, че Община Казанлък завършва и с голям преходен остатък.

Преходния остатък в частта местни дейности е 4 224 974 лв. като в това число е последно отпуснатите с постановление на Министерски съвет средства за инфраструктура на стойност 1, 750 млн. лв. Преходния остатък от държавна дейност е 2 192 169 лв.

Община Казанлък никога не е завършвала с толкова голям остатък от местни дейности. Да не говорим за първите години от нашата съвместна работа, която завършвахме със задължение от милиони левове. Това означава, че се предлагат разумни приходи и разходи и се изпълняват добри политики“, обобщи кметът Стоянова.

Тя допълни, че с новия бюджет ще бъдат завишени заплатите за администрацията с 10 %. 

Предлага се и съфинасиране на общината в частта за такса битови отпадъци в размер на 549 796 лв. „Това се налага във връзка с увеличението на отчисленията на тон отпадък, които от тази година са вече 57 лв. Така няма да се налага увеличаване на данъците“, обясни кметът Стоянова.

През 2019 година се предвижда Общината да продължи своите дейности по подобряване на средата в сферата на образованието и инфраструктурата в училищата и детските градини.

Поставихме тази цел за основна през последните 8 години и можем да кажем че имаме единици училища в селата, две градини в града и няколко в селата, които не са реконструирани цялостно. С новия бюджет предлагаме цялостна реконструкция на ОДЗ 17 в Казанлък и на Обединен детски комплекс. Предлагаме да се отделят средства за подобряване на дворните пространства и уредите за игра в детските градини и ясли, както и за подобряване на спортната инфраструктура в училищата“, обясни Галина Стоянова.

Тя коментира и заложените средства за подобряването на уличната инфраструктура в града и населените места, което остава приоритет на общината. „Предлагаме да се увеличат средствата за четвъртокласната пътна мрежа. И да се фокусираме върху тротоарите в града. Поставяме си за цел и възстановяването на съществуващите велоалеи и изграждане на такива. Предлагаме най-голямата инвестиция за инфраструктура да отиде за две улици от т.нар. северен обход на Казанлък- улиците „Олимпиада“ и „Толиати“. Предлагаме и облагородяване на нови междублокови пространства“, обясни кметът.

Тя припомни, че една от големите и важни цели, които си поставя администрацията тази година е подмяната на градския транспорт с нови автобуси, с нови спирки с интегрирана система за транспортната инфраструктура, което ще стане по проекта за интегриран  градски транспорт.

За постигане на по-добра сигурност за живеещите в нашия град предлагаме изграждането на видеонаблюдение на източния вход на града, което да обхваща освен входа, кв. Изток, бл. 30, „Т маркет“, до блоковете 111,119, като в този периметър включим и кв. „Кармен“.“, обясни Стоянова. Тя допълни, че се предлага общинския съвет да приеме назначаването и финансирането на пет допълнителни щатни бройки за осъществяване на по-добър контрол спрямо спазването на всички общински наредби.

Кметът на Казанлък информира, че в бюджета е заложено и решаването на въпроса с по-доброто стопанисване на общинската собственост, така че да носи дълготрайни приходи и да има социални ползи за населението. „Трябва да решим как да стопанисваме новопридобитият в края на 2018 г. имот в Несебър, имота в Равда, както и тези в Казанлък на ул. Скобелев и Бизнесцентъра“, поясни Галина Стоянова.

Общината ще продължи да работи и по привличането на европейски средства. Ще се работи по проекта „Светът на траките“ за развиване на  културната и туристическа инфраструктура в Казанлък. „С този проект целим да получим единен туристически продукт на основата на културното богатство, което имаме в Долината на тракийските царе,  и да дадем възможност на всички в туристическия бизнес да предлагат една добра услуга. Предлагаме и няколко социални проекта. Едни от които е създаването на дневен център за възрастни с деменция“, каза още Галина Стоянова. Тя допълни, че ще бъде осъществен и проект за рекултивация на депото за отпадъци в Казанлък. „В този бюджет за първи път предлагаме и резерв за бедствия и авари, както се изисква вече и по наредба“, каза кметът на общината.

Бюджетът бе приет, но против гласуваха общинските съветници от БСП. Според левицата това е бюджет на фалшивото лустро и на предизборните лентички.И ако днес, уважаеми управляващи от ГЕРБ, не ви светне червената лампичка, утре ще бъде късно”, обърна се председателят на Групата на БСП Пламен Караджов към ГЕРБ, представяйки позицията на левицата. Той риторично попита: Никой ли в тази зала не забелязва, че община Казанлък се топи?! По думите му Казанлък е един от 5-те необластни градове с най-бързо намаляващо население според НСИ. В декларация съветниците на БСП определиха справянето с демографската криза като основен приоритет за Казанлък, по който трябва да се работи.

Съветникът от ГЕРБ Галин Иванов на свой ред попита риторично дали БСП ще реши демографската криза ако дойде на власт. „Като ви слушам и ми светва червената лампичка. Има ли логика в това което казвате. Това е проблем, надвиснал над България, който нито ГЕРБ, нито БСП не може да реши. Трябва да се прави политика на национално ниво. Ако се върне БСП на власт, този филм сме го играли, гледали сме го, става провал!“, заяви Галин Иванов.

Според групата на ГЕРБ в Общинския съвет в Казанлък, бюджетът е социален, това е най – големият бюджет на общината гласуван до момента.

Казанлък стои добре и се развива, така че няма как да не подкрепим това, което се случва и това, което аргументирано ни се предлага, защото то работи и достига до гражданите. Направиха се много неща, които достигат до хората и с тротоарите и с велоалеите, градския транспорт, с туризма. Вижте колко се прави за бизнеса- като индустриалната зона, която гласувахме, проектирането на детелината до СБА, и с колежа, който дава възможност да преквалифициране на кадри и млади хора“, отбеляза Иван Гитев от ГЕРБ.


Прочети цялата публикация