БНР Стара Загора | 31.01.2019 08:56:08 | 457

Автономните коли: От фантастика към реалност


Развитието на области като роботиката и изкуствения интелект прави все по-реалистично движението на превозни средства без водач в близко бъдеще. До 2025 година се очаква в Европа да навлязат полуавтономните автомобили, а до 2030 година и изцяло самоуправляващите се коли. Постулатите на известния писател – фантаст Айзък Азимов, описал бостънското шофиране като „анархия на колела“, и дефинирал три закона за роботиката се материализираха бързо във времето. Днес научната фантастика „оживява“ в изследователски центрове, а футуристични идеи смело навлизат в автомобилния сектор.

Най – големият развоен център за проектиране и разработване на автомобилна електроника в България, управляван от Иван Михайлов, има съществен принос в новаторския технологичен процес. Техни креативни решения са успешно наложени на световния пазар. Разработките им се тестват предимно в САЩ, споделя специалистът, като стремежът е и у нас да се правят подобни изпитвания, макар че изисква време и ресурси. С напредъка на новата генерация 5G мрежа за високоскоростен обмен на данни и подходяща инфраструктура за симулации, има шансове и по нашите пътища да видим коли на бъдещето.

Светът вече е постигнал значителен технологичен прогрес, а това налага и ново законодателство в унисон с последните достижения, категоричен е Михайлов.Напредъкът на автономните коли изисква разработването на актуални правила за пътна безопасност и подкрепа за европейската индустрия. Това се посочва в доклад на Европейския парламент, оповестен преди дни. 

Aвтомобилният сектор у нас продължава да расте с устойчиви темпове и да привлича чуждестранни капиталовложения и инвестиции в иновации. От Аутомотив Клъстер България (АKБ) отчитат големия принос на бранша във формирането на БВП. Шест милиарда лева са генерираните средства за последната година. Иван Михайлов, който е и президент на АКБ, подчертава че автомобилният сектор в страната вече е изпреварил IT индустриятa.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл:

Прочети цялата публикация