БНР Стара Загора | 21.02.2019 15:56:36 | 217

Част от децата в старозагорския кв."Лозенец" са с нередовни имунизации


Продължават мерките за ограничаване на заразата от морбили в цялата страна  Регистрираните случаи до момента са 32 като най-много са в Благоевград - 26. За първи път има болен в Хасково – със съмнение за морбили в инфекциозното отделение на хасковската болница е прието 4-месечно дете от Симеоновград. Очакват се резултатите от изследванията.

Според здравните власти, засега няма риск за възникване на епидемия, но по разпореждане на здравните инспекции по места общопрактикуващите лекари трябва да прегледат пациентските си регистри за неимунизирани деца .

Последно взрив на морбили в област Стара Загора е имало през 2009-2010 година. Тогава са регистрирани 1486 случая като 90 % от заболелите са били деца от ромски произход.

Д-р Радка Танкова е педиатър и общопрактикуващ лекар в старозагорския  кв. „Лозенец“ от 40 години. В пациентската си листа има 1600 човека, от които 1000 деца до 18 год.  Вече е извършила проверка колко от тях нямат поставена ваксина срещу морбили. Оказва се, че около 80-90 от подлежащите на ваксинация срещу морбили деца са с нередовни имунизации. Най-честата причина е, че семейството живее в друг град или чужбина."Родителите несериозно се отнасят към този въпрос и не водят редовно децата си", не крие още д-р Танкова.   

В квартала по-младите майки избягват да говорят или признават, че не разбират, повечето обаче твърдят, че имунизират децата си .

От 19 години на територията на квартала по различни проекти работи неправителствената организация „Свят без граници“. Част от дейността на доброволците е да бъдат при необходимост и медиатори по здравни въпроси. "Готови сме да съдействаме на личните лекари, доколкото е възможно", уверява Милена Илиева от сдружението.

Ваксината срещу морбили се поставя на два приема  - на 13–месечна възраст и реимунизация на 12 години.  За момента на територията на областта няма специално разкрит имунизационен кабинет във връзка с разпространението на вируса, но всеки родител може да провери имунизационния статус на детето си при личния лекар. 

Чуйте повече от репортажа в звуковия файл.



Прочети цялата публикация