БНР | 23.02.2019 17:29:05 | 168

Екстремните спортове 17-23 февруари


Радка Петкова и Минчо Петков от клуба на НСА са новите шампиони на България в леденото катерене. Миналата неделя на водопада Скакля над с. Бов се проведе държавното първенство по ледено и драйтулинг катерене. Второто място беше заето от Ивайло Ангелов ("Алтиус") и Десислава Христова ("Планинец"), а на 3-то място се класираха Емил Борисов ("Кайлъшка долина") и Геновева Михайлова ("НСА").

"За първи път се провежда на Гара Бов, на този водопад, на долния праг - много приятно местенце. Жалко, че няма лед, февруари се оказа доста топъл и всичко се е разтопило, но за догодина, предполагам, че вече ще го направят микс - лед със скала. Тази година беше само скала, т.нар. драйтулинг. Момчетата се бяха постарали и бяха направили доста приятни две квалификации и финалния маршрут. Горе-долу бяха уцелили нивото на състезателите" - разказа пред БНР Радка Петкова, която този сезон се завърна на състезателната сцена след 3-годишно отсъствие. В началото на март българката ще участва в световното първенство по ледено катерене в Русия.

Междувременно, днес (събота) в Денвър, Колорадо, се провежда последният, шести кръг от Свтовната купа по ледено катерене. До момента в класирането от 5-те кръга водят състезателите от Русия.

В понеделник сутринта Божидар Антонов започна опита си скоростно зимно преминаване на маршрута Ком-Емине. Вчера той пристигна на Шипка, но заради снежна буря и намалената видимост, прекара нощта там, а днес стигна Бузуджа.

Антонов се придвижва сам, като в определени участъци от маршрута го подпомагат негови приятели. Намерението му е да стигне без ски до крайната точка толкова бързо, колкото времето позволява.

В средата на август Божидар Антонов подобри с 5 часа рекорда на Кирил Николов-Дизела по най-известния туристически маршрут в България, изминавайки разстоянието от 600 км за 4 дни, 8 часа и 27 минути.

След броени дни екстремният фотограф Владимир Донков ще започне най-дългата самостоятелна българска полярна експедиция. Тя започва от географската ширина на Северния полярен кръг в Лапландия и завършва на нос Нордкап – най-северната точка на Европа. 800-километровият маршрут минава през диви планински райони в Швеция, Финландия и Норвегия. Донков планира да измине цялото разстояние сам, на ски, дърпайки шейна с 85 кг. багаж.

Очаква се дългото прекосяване на Арктика да му отнеме около месец, през който българинът ще бъде изложен на температури между -15 и -40 градуса, силни ветрове и снеговалежи.

Ураганен вятър със скорост 90 км/ч удари Базовия лагер на К2. В предходните дни екипът на испанеца Алекс Чикон, който спи в иглута, построи укрепления откъм южната страна с големи снежни блокове. Часове по-късно трима от екипа му стигнаха Преден базов лагер (5300 м). Очевидно, с напредването на времето, испанецът е решил, че не може да чака повече. В началото на идната седмица се очаква прозорец от подходящо време, но твърде кратък. Групата на Чикон има само една нощувка на 6100 м (Лагер 1) в края на януари и фиксирани въжета до около 6500 м.

Типично “по съветски”, както се изрази Райнхолд Меснер, руско-казахстанско-киргизката експедиция продължава упорито да напредва, въпреки лошите метеорологични условия. Днес част от алпинистите се достигнаха Лагер 1 (6100 м). Те имат изграден Лагер 2 (6800 м), опънати въжета до 7200 м, където има оставен багаж за Лагер 3. Плановете им са да изградят лагер 3 на 7200 м и да изнесат екипировка до 7800 за лагер 4. Аклиматизацията им е: 3 нощувки на 6800 м, една на 7000 м, а Артем Браун, който премина антибиотично лечение заради инфекция на дихателните пътища - една на 6800.

Междувременно, Даниеле Нарди и Том Балард продължават да чакат в Базовия лагер на Нанга Парбат. “Животът в Базовия лагер започва да прилича на курорт. Докато чакаме прозорец от подходящо време, се случват доста интересни неща” - пише Балард. Драйтулинг, боулдъринг, слънчеви бани по обед, ски в следобедните часове са част от знаиманията на двамата алпинисти.

Добри новини за спортното катерене: Олимпийският път на този спорт продължава и след Игрите в Токио през 2020 г. Катеренето да бъде част и от Олимпиадата в Париж през 2024 г., предложи парижкият Организационен комитет. Освен това ще има отделяне на дисциплината “скорост” от комбинирата - “трудност и боулдър”.

И докато в Токио 40 атлети ще се състезават за 6 медала, то в Париж вече ще има отделни медали за “скорост” (16 за мъжете и 16 за жените) и за комбинираната дисциплина - по 20 медала за всеки пол. Тепърва, обаче, трябва да се произнесе МОК. Крайното решение ще бъде обявено в края на юни.

Швейцарският катерач Джулиано Камерони направи първо преминаване на боулдъра Poison the Well, 8C + в Брион, Швейцария. Дадената от 21-годишния Камерони категория прави този боулдър един от най-трудните в света и трето 8С+ в Швейцария след“Drop a line” и "Off the Wagon Low". Отнело му е 8 дни, което той определя като много, но специфичността на боулдъра е изисквала почивка, през коят раменете му да свикнат с движенията.

До момента в света има само два боулдъра с по-висока категория - Burden of Dreams във Финландия, преминат през 2016 г. от Нале Хукатайвал, и No Kapote Only, изкатерен миналия месец от Шарл Албер. И двата са 9А и очакват потвърждение на категорията.

Осем родни пещерняци участват в международната експедиция в солните пещери на планината Содом в Израел. Целта на изследователската мисия е да бъде изготвена съвременна карта на пещерата Малхам - една от най-дългите солни пещери в света. Последната карта е от 80-те години на миналия век и сочи дължина 5685 м. Миналата зима се проведе първата международна експедиция с подобен мащаб след тази от 80-те години. В нея се включиха шестима българи. Тази година целта на експедицията, която ще приключи на 4 март, е да бъде докано, че пещерата Малхам е първа по дължина сред солните пещери в света.


Прочети цялата публикация