БНР | 27.02.2019 16:59:16 | 166

А. Запрянов: В НАТО се извършват много сериозни промени, очаквам да ни информират за актуалния дневен ред на алианса


Очаквам генералният секретар на НАТО да изкаже благодарност на България както по създаването на способности за колективната отбрана, и особено за приноса ни в операциите, а също така да отбележи, че България е една от страните-членки, която е поела и изпълнява това задължение да нараства военния си бюджет до 2% от БВП до 2024. Очаквам той да информира държавното ръководство – премиера и министъра на отбраната, за това какъв е актуалният дневен ред на НАТО, тъй като НАТО в момента извършва много сериозни промени.

Това каза за БНР заместник-министърът на отбраната о.р. ген. Атанас Запрянов по повод очакваната визита на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в България в четвъртък. Той подчерта, че има „54 цели на способности, които изискват инвестиции и модернизация, за да бъдем един лоялен съюзник, който да бъде в състояние да допринася към колективната отбрана“:

„Проектът за многоцелевия самолет е част от изпълнението на тези обещания за създаване на способности за колективната отбрана. Можем да обявим официално, че на 20 февруари министър-председателят издаде заповед и разпоредби, с които започна процесът на реалните преговори със САЩ. На 21 февруари министърът на отбраната изпрати така нареченото „писмо за искане“. Български екип предстои може би в края на април май да посети САЩ“.

Фокусът на българската стратегия в преговорите е съсредоточен основно в намаляването на цената на изтребителите, коментира Запрянов.

Относно проекта за бойните машини на сухопътните войски, той коментира, че проектът ще бъде задвижен тази година.

„Имаме забавяне в подготовката на документите по отношение на бойната машина. Това се обосновава преди всичко от сложността на изискванията към тази машина.  Всъщност много хора не знаят, че не става въпрос само за един тип бойна машина, а за комплекс от бойна бронирана техника за батальонна бойна група, която включва освен бойните машини и спомагателни, осигуряващи бойни машини. В този проект от около 150 машини, 90 ще бъдат бойните машини, а останалите ще бъдат спомагателни и поддържащи, а всичко това трябва да бъде описано като технологични, технически изисквания. Този проект се оказа доста сложен за подготовка като технически изисквания към потенциалните изпълнители, в резултат на което имаме и забавяне. Проектът за бойната машина ще се реализира съгласно Закона за обществените поръчки, по неговите изключения, но фирмите са посочени в проекта за инвестиционен разход от Народното събрание, така че няма как някой да лобира за някого - потенциалните изпълнители ще трябва да подготвят оферти и да ги изпратят. Проблемът е, че ние не сме подготвили и завършили документацията, която ще изпратим на фирмите“.

В промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, публикувани за обществено обсъждане на сайта на МО има предложение въоръжените сили да могат да се ползват „и при други обстоятелства, които носят голяма обществена опасност за населението“, изтъкна Запрянов.

„Трябва да бъде дефинирано, ако ще влиза пленарна зала, какво се има предвид под висока обществена опасност, но това съвсем не значи, че българската армия ще бъде използвана във вътрешнополитически план“, подчерта Запрянов. Визира се възможността армията да помага на жандармерията при преследване на опасни престъпници.

2018 година е първата, в която повече хора са постъпили в българската армия, отколкото са я напуснали, припомни той.

„Това, че втора година правителството спазва своята програма в областта на отбраната и увеличава доходите военнослужещите, дава гаранция, че ще спазим и останалите обаждания - до края на управлението на това правителство да се увеличат заплатите на военнослужещите с още 10%. Правителство е гласувало така да расте бюджетът, че да изпълни твоите обещания. Но това не е една-единствена мярка. По отношение на мотивацията за военна служба, в МО се провеждат над 40 мероприятия… За съжаление, когато преминавахме към професионална армия през 2007 г., не си давахме сметка, че армията излиза на пазара на труда и ръстът на икономиката, ръстът на доходите, конкуренцията на пазара на труда в развиващия се бизнес в България, ще поставя армията в такива условия, при които младите хора вече имат сериозен избор за професионална реализация с добри доходи извън въоръжените сили. Мярката на правителството, освен заплатите, е обвързана и с друг пакет от мерки“.

Намаляването на срока на субсидираната почивката във военните домове от 10 на 7 дни дава възможност още 3000 души от въоръжените сили да почиват по-евтино в активния сезон, допълни той.

„Въпреки това, не изпадам в еуфория. Смятам, че сме стигнали в момента, в който има позитивен резултат, но сме далече от момента, в който можем да кажем, че сме решили въпроса с некомплекта“

Според заместник-министърът високото обществено доверие в армията - почти 50%, е заслуга на военнослужещите.

„Нека да припомня снежните виелици и проблеми в Смолянско и кой беше в първите редици на битката за нашите хора – нашият батальон в Смолян беше най-важното формирование, което помагаше на откъснатите села“.

Прочети цялата публикация