БНР | 03.03.2019 09:10:15 | 284

Екстремните спортове 24 февруари - 3 март


Драматичен развой на зимната експедиция на Нанга Парбат. След като прекараха дълго време в Базовия лагер в очакване на подходящи метеоторологични условия, в края на миналата седмица италианецът Даниеле Нарди и британецът Том Балърд поеха нагоре по реброто Мъмери и вече 7 дни няма вест от тях.

На 22 февруари двамата се чуват за последно с Базовия лагер. На следващия ден стигат вече Лагер 3 (5700 м) и установяват Лагер 4 (на около 6000 м). На 24 февруари Нарди съобщава на съпругата си в Италия, че се намират в порталедже на 6000 м. Преди това са достигнали 6130 м височина.

Междувременно, напрежението между двете ядрени държави Индия и Пакистан ексалира. Пакистан, в чиято северна част се намира Нанга Парбат, затваря въздушното си пространство, но след намесата на италианския посланик в Исламабад Стефано Понтекорво, разрешава спасителен хеликоптер да започне издирването на двамата изчезнали алпинисти.

На 28 февруари са извършени два полета до 7000 м височина. Забелязана е единствено палатка, за която се предполага, че е на Нарди и Балърд - тя, обаче, е на 5500 м, затрупана със сняг, а в района има следи от лавина. Има различни хипотези какво се е случило - една от тях е, че е била свлечена 200 м надолу от Лагер 3 или че просто не е тяхната палатка, защото е встрани от маршрута.

По земя също се провежда издирване - опитният алпинист Али Садпара, заедно с още двама пакистанци, почти стигат Лагер 1, но се връщат в Базовия лагер, без да открият каквато и да е следа от изчезналите алпинисти. Същия ден следобеда от Базовия лагер заснемат лавина, спускаща се по реброто Мъмери.

В петър бюрократични пречки забавят полета на хеликоптер и макар въпросът да е уреден своевременно, влошаване на времето така и не позволява спасителната акция да бъде подновена.

Заради опасността от лавини, участниците в руско-казахстанско-киргизката експедиция на К2 се отказва от първоначалните си намерения да се включи в спасителната операция и обявява, че в следващите дни ще направи последен опит да осъществи целта, за която е в Каракорум. По-рано през седмицата трима от участниците (Роман Абилдаев, Константин Шепелин и Илдар Габасов) прекратяват участието си (на първите двама им е изтекъл отпускът, а третият се отказва по здравословни причини), Лагер 2 е напълно разрушен от снеговете.

Другият екип на К2, оглавен от испанеца Алекс Чикон (преди изчезването на Нарди и Балърд Чикон, който прави опит за зимно изкачване на К2, стига до Лагер 2 (6650 м) и прекарва там две нощи, но заради бурни ветрове и температури от минус 40 градуда се връща в Базовия лагер), изчаква (на 1 и 2 март) да бъде отведен с хеликоптер към Базовия лагер на Нанга Парбат, за да се включи в издирването на Нарди и Балърд. Чикон и още трима души, сред които и лекар, планират да стигнат Лагер 1 и от там да управляват дронове, които да издирват изчезналите алпинисти.

Френската алпинистка Елизабет Револ също е в постоянен контакт с организаторите на спасителната акция, за да помага със своя опит.

Съботният ден минава в чакане. В неделя (3 март), в седмия ден от изчезването на Нарди и Балърд, хеликоптер успява да излети към Базовия лагер на К2, за да отведе спасители, които да се включат в издирването на Нарди и Балърд.

Междувременно, на К2 започва последният опит за зимно изкачване на руско-казахстанско-киргизката експедиция. Целта за днес е да достигнат Лагер 1.

24-годишен полски алпинист загина на Монблан в сряда сутринта (27 февруари), на 2200 м височина. Младият мъж бил в състава на руско-полска група, водена от Денис Урубко. На 25 февруари са изкачили върха. На слизане полският алпинист ускорил темпото, подхлъзнал се и паднал от 300 м височина.

Миналата неделя (24 февруари), при инцидент на Северната стена на Айгер е загинал Джулиън Занкър (Julian Zanker) - талантлив катерач и алпинист, практикуващсъщо парапланеризъм и бейджъмпинг. Това съобщи германският катерач Томас Хубер, който prez 2017 г. изкачва със Занкер и Щефан Зигръст (Stephan Siegrist) северозапдната стена на Серо Кищвар в Хималаите.

За щастие, новините от нашата страна са далеч по-позитивни:

Планинският бегач Божидар Антонов осъществи най-бързото зимно преминаване по маршрута Ком-Емине - 9 дни, 4 часа, 51 мин. Антонов финишира в сряда по обед след 9 денонощия бягане по близо 600-километровия маршрут. Той се придвижваше сам, без ски, като в определени участъци го подпомагаха негови приятели. По пътя мина през снежна буря, участъци със силно намалена видимост и сняг до кръста. Подробности очакваме идната седмица, след като Божидар Антонов си почине след 9-те денонощия почти безсънно бягане в зимни условия в планината.

Божана Чалъкова спечели състезанието First Track в Шандолин, Швейцария, в категорията "сноуборд жени".

В края на миналата семдица в Денвър, Колорадо се проведе последният етап от Световната купа по ледено катерене. При мъжете в дисциплината „трудност“ победи пвейцарецът Яник Глетхард, а фаворитът Николай Кузовлев от Русия остана втори, но пък зае първото място в „скоростта“. При жените и в двете дисциплини победи сънародничката му Мария Толоконина.


Испанската женска експедиция, водена от 54-годишната алпинистка Чус Лаго, завърши пътуването си през езерото Байкал. В продължение на 24 дни Чус Лаго, Вероника Ромеро и Росио Гарсия прекосиха най-старото езеро на планетата, което е и най-голямото находище на прясна вода, за да обърнат внимание върху последиците от климатичните промени. Те преживяха виелици и температури, достигащи минус 50 градуса. Трите жени спяха в палатки върху леда, без да излизат на брега и теглиха шейни с по 80 кг багаж по 640-километровия маршрут.

Във вторник (26 февруари) Стефано Гизолфи направи първото повторение на „Queen Line“ 9b в Арко, Италия, считан за най-трудния маршрут в спортното катерене в Италия. Първото преминаване е на чешкия катерач Адам Ондра през 2017 г.

В началото на декември 25-годишният италианец премина маршрута Perfecto Mundo, в Маргалеф, Испания и стана четвъртият човек в историята с 9b+ след Адам Ондра, Крис Шарма и Алекс Мегос.

Два екипа алпинисти преминаха маршрута Касин по реброто Уокър на северната стена на Гран Жорас в рамките на един ден.

През 1938 г. италианските алпинист Рикардо Касин, Уго Тицони и Луиджи Еспозито изкачват за първи път върха, висок 4208 м, което им отнема повече от 3 денонощия. 1200-метровият маршрут е наречен по-късно на името на Рикардо Касин.

Първото зимно изкачване е на Валтер Бонати и Косимо Запели (25-30 януари 1963 г.).

През 1993 г. британецът Стиви Хейстън (Stevie Haston) успява да направи първо зимно изкачване в рамките на 1 ден (8 часа).

На 19 февруари тази година пък маршрутът е преминат от трима французи (Sébastien Ratel, Benjamin Védrines, Léo Billon), а няколко часа по-късно и от швейцарката Caro North и аржентинеца Карлос Молина.

Филмът “Free Solo” получи Оскар в категорията документално кино. Лентата, режисирана от Джими Чин и Чай Васарели, показва как американският катерач Алекс Хонълд преминава сам и без осигуряване маршрута “Freerider” на скалния монолит Ел Капитан. Българските зрители могат да го видят на 3 март вечерта, по National Geographic, както и в рамките на София Филм Фест.


Прочети цялата публикация