БНР | 04.03.2019 11:14:39 | 245

Пламен Грозданов: Енергийната тема е сред централните във визитата на руския премиер


Пламен Грозданов, бивш посланик в Русия, и Георги Минчев, председател на Управителния съвет на Българо-руската търговско-промишлена палата коментираха пред БНР какво да очакваме от двудневната визита на руския премиер Дмитрий Медведев. Като цяло информацията за темите, които ще обсъждат българският  премиер Бойко Борисов и Медведев е оскъдна, освен че ще говорят за икономика енергетика и туризъм.

На въпрос в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ как бихте определили българо-руските отношения към днешна дата, които преминаха през един „ледников период“, последван от размразяване, Пламен Грозданов отговори така: „Имаше един период от близо шест години, когато политическите отношения бяха на много ниско ниво и нямаше обмен на делегации на високо ниво и на министри. Не се провеждаха заседания на смесената комисия на България и Русия за икономическо и научно-техническо сътрудничество“.

„Слава богу, този ледников период вече мина. С посещенията на президента и на министър-председателя миналата година (в Москва – б.р.) бе дадено ново начало на двустранните отношения, на контактите по парламентарна линия“, припомни Грозданов и уточни, че в първата половина от годината у нас се очаква посещение на председателя на руския парламент: „Това са добри знаци“.

На свой ред Георги Минчев подкрепи думите на Грозданов и отбелязва, че „не може да се развиват добре икономически отношения между две държави, ако няма добър и позитивен формат на политическите отношения“.

„Бизнесът приветства възстановяването на политическия диалог и се надяваме това затопляне и тази нормализация на отношенията да се отразят час по-скоро и забележимо в бизнес отношенията“, изтъкна  председателят на УС на Българо-руската търговско-промишлена палата

„Най-вероятно енергийната тема ще бъде централна“, смята Грозданов, имайки предвид проекта за газопровод „Турски поток“, който може да мине през България.

„България трябва да защити проектите в газопреносната си система - „Турски поток“ и газовия хъб“, отбеляза още бившият посланик в Русия. Той посочи, че засега София е подходила правилно към тези инициативи. 


Прочети цялата публикация