БНР | 09.03.2019 19:21:29 | 79

Поляк стана голмайстор номер едно сред чужденците в Германия

Полският нападател Роберт Левандовски стана най-резултатният чужденец в историята на Бундеслигата, след като вкара второто попадение в мача на Байерн срещу Волфсбург - 6:0 в мача от 25-ия кръг от първенството на Германия по футбол. Левандовски вкара два пъти - за 2:0 и съвсем накрая за 6:0. Така той има 197 попадения, като до днес бе със 195 и разделяше първата позиция с ветерана от Вердер (Бремен) Клаудио Писаро (Перу). 40-годишният Писаро, в момента най-възрастният играч в Бундеслигата, отбелязал гол. Той също се разписа срещу Херта миналата седмица, но с 10 години по-младият Левандовски се намира в добра форма и днес бе точен на два пъти. Той има 122 гола за Байерн и също така 74 за Борусия (Дортмунд). Иначе е на 3-а позиция при реализаторите в Бундеслигата изобщо, като изостава от Герд Мюлер и 365 и президента на Байер (Мюнхен) Карл-Хайнц Румениге със 162.

Байерн вече е начело в класирането с по-добра голова разлика, докато по същото време Борусия (Дортмунд) се измъчи срещу Щутгарт и все пак спечели с 3:1 след нулево равенство преди почивката. Това е първа победа в последните пет мача за жълто-черните, които пропиляха преднина от 9 точки на върха. До края на сезона има едва девет мача, като срещата между двата отбора е на 6-и април в Мюнхен, а Байерн към момента изглежда фаворит за седма поредна титла.

Серж Гнабри откри резултата в 34-ата минута, а след това подаде на Левандовски за 2:0 три минути по-късно. През второто полувреме дойде ред да се разпишат Хамес Родригес в 52з-ата минута, както и три нови попадения в последния четвърт час. Томас Мюлер вкара за 3:0 в 76-ата минута, Йозуа Кимих и отново Левандовски оформиха крайното 6:0, като и за трите последни попадения асистенциите бяха на Франк Рибери.

60 минути Борусия (Дортмунд) се мъчеше със закъсалия Щутгарт, докато не дойде точно изпълнената дузпа на Марко Ройс. Джейдън Санчо направи серия от финтове, но на излизане от наказателното поле беше подкосен от Гонсало Кастро. Съдията Бенямин Кортус първоначално се поколеба, но след това посочи точката, а Ройс изведе своите напред. В 71-ата минута Гонсало Кастро се реваншира за фаула и подаде на Марк Оливер Кемпф, който изравни. 6 минути преди края Пако Алкасер успокои домакините с второто попадение за тях, а късно изпълнение на Кристиан Пулишич оформи крайния резултат 3:1. Щутгарт е на 16-о място с 19 точки.

Третият в класирането Ред Бул Лайпциг завърши 0:0 у дома с Аугсбург и има 46 точки, но може да бъде застигнат по-късно днес от Борусия (Мьонхенгладбах), който играе с Майнц и изостава за момента с 3.