Mvr.bg | 12.03.2019 10:52:58 | 149

Зам.-министър Ципов: Необходимо е да съсредоточим усилията си в намирането на устойчиви решения в областта на миграционната политика


Към момента сме свидетели на съществено намаление на интензивността на миграционния натиск в сравнение с пиковите години 2013 - 2014 г. и 2015 г. На този етап миграционната обстановка в страната е спокойна и предвидима, заяви заместник-министър Красимир Ципов. Той уточни, че през последните няколко години страната ни е инвестирала значителни средства за повишаване сигурността на границата - изградихме и модернизирахме инфраструктурата, оборудването и техническите средства, надградихме информационните и комуникационните системи. Зам.-министър Ципов благодари на Европейската комисия за отпусната помощ в край на 2016 г. и заяви, че за период от малко повече от две години приближаваме 80% усвоямост на отпуснатите 160 млн. евро. Той припомни, че наред с това се осъществява активно и резултатно сътрудничество с всички съседни държави, като се прилагат съвременните форми на взаимодействие - смесени патрули по общите ни граници, обмен на информация в съвместните контактни центрове с всички съседни страни, сформиране на съвместни екипи за разследвания и други и като добра практика отбеляза работата на тристранния контактен център с Гърция и Турция. Ципов посочи и успешното взаимодействие с европейската агенция за гранична и брегова охрана „ФРОНТЕКС“. Само през 2018 г. в операции на „Фронтекс“ в България са участвали общо 1042 гост служители от държавите членки, асоциираните държави с необходимото техническо оборудване, както и 13 наблюдатели от трети страни, каквито се явяват Северна Македония, Грузия, Косово, Украйна. Отделяме специално внимание на противодействието на каналджийството и трафика на хората в сътрудничество с „Европол“ и на двустранно ниво“, допълни още заместник-министърът. За първи път през 2017 и 2018 г.  броят на върнатите лица е много по-голям от този на незаконно влезлите на територията на страната. Тази тенденция се потвърждава и от последния доклад на ЕК за напредъка за изпълнението на европейската програма по миграция, посочи Ципов. Той заяви твърдата позиция, че миграцията продължава да бъде един нереален феномен със своята динамика и комплексен характер и е крайно време да се преустанови разглеждането на този процес като криза. В този смисъл следва да съсредоточим усилията си в намирането на устойчиви решения в три основни направления – вътрешно измерение, външно измерение и силни граници. Продължаваме да бъдем оптимисти, че по Дъблин може да се намери решение, което да стъпи на правилния баланс между отговорност и солидарност, заяви още заместник-министър Красимир Ципов. Той акцентира и върху надграждането на успешната външна политика на ЕС, отбелязвайки, необходимостта от поставянето на началото с картографирането на постигнатото по действащите инструменти, проекти и инициативи на ниво ЕС, както и на двустранна и многостранна основа.

Форумът откри председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан Цветанов. В него участваха Мария Габриел – еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество, д-р Михаел Шпинделегер – генерален директор на Международния център за развитие на миграционни политики, бивш вицеканцлер и министър на външните работи на Австрия, Н.Пр. Андреа Вике – посланик на Австрия в България, Н.Пр. Йон Гъля – посланик на Румъния в България и Н.Пр. Пайви Блинникка – посланик на Финландия в България, представители на различни институции, депутати, представители на неправителствения сектор и на дипломатическия корпус в България.

Прочети цялата публикация