БНР | 17.03.2019 17:33:44 | 162

Италианска доминация в масовите стартове на световното по биатлон в Йостерзунд

Италия доминира в масавите стартове на световното първенство по биатлон в Йостерзунд (Швеция).

Доминик Виндиш спечели надпреварата на 15 километра при мъжете. Италианецът стигна до последната стрелба 11-и, но уцели всяка мишена и завърши с неочаквана победа при време 40:54.1 минути и три грешки. Среброто остана за французина Антонен Гигона при 22.8 секунди пасив и три грешки, а трети финишира австриецът Юлиан Еберхард с 23.3 секунди пасив и четири пропуска.

Лидерът в генералното класиране за световната купа Йоханес Тингес Бьо започна най-добре последното състезание от световните финали, но се провали в последните две появи на огневия рубеж. Специално в последната си той пропусна всяка стрелба и в крайна сметка завърши състезанието едва на 13-о място.

Норвежецът не беше единственият биатлонист със затруднения в лошите условия в Йостерзунд, като в резултат на това наказателното трасе беше пренатоварено през по-голямата част от масовия старт. Най-много грешки направи нашият Владимир Илиев, който допусна цели осем пропуска и в крайна сметка остана на предпоследното 29-о място.

11-кратният световен шампион Мартен Фуркад от Франция изкара трудни две седмици и завърши 24-и в последния старт.

Доротеа Вирер финишира за 37:26.4 минути, с което заслужи първо индивидуално злато в кариерата си при жените. Италианката повали 18 мишени, като допусна двете си грешки в четвъртата стрелба, но в последната обиколка успя да запази аванса си и завърши на 4.9 секунди пред рускинята Екатерина Юрлова, която също направи два пропуска.

Трета с четири грешки завърши световната шампионка в преследването на 10 километра Денизе Херман (Германия) на 15.4 секунди.

Носителката на световната титла в индивидуалния старт на 15 километра Хана Йоберг (Швеция) остана четвърта на 52.7 секунди с три пропуска.

Защитаващата титлата си Лаура Далмайер (Германия) се класира шеста на 1:03.4 минута с четири грешки.

Надпреварата премина без българско участие.