БНР | 31.03.2019 15:31:43 | 129

Боряна Калейн спечели сребърен медал на финала на лента на Гран При в Тие

Боряна Калейн спечели сребърен медал на финала на лента на турнира от сериите Гран при по художествена гимнастика във френския град Тие.

Българката, която зае четвърто място в многобоя, изигра страхотно съчетанието си, получи оценка 19.800 точки и извоюва сребърното отличие.

Първа на лента е Дина Аверина (Русия) с 20.100 точки, а трета - Линой Ашрам (Израел) с 19.100 точки.

На финала на топка Боряна Калейн се класира на пето място с 19.750 точки, на обръч допусна грешки и остана осма с 18.650. Националката игра само на три финала, тъй като не успя да намери място сред осемте най-добри на бухалки.

Шампионка на бухалки отново е Дина Аверина (Русия) с 22.350 точки, на топка първа е шампионката в многобоя Арина Аверина (Русия) с 22.150 точки, а на обръч златото взе Линой Ашрам (Израел) с 22.950 точки.

Украинският ансамбъл пък спечели златните медали на финалите на 5 топки и на 3 обръча и два чифта бухалки.

Официален гост на турнира беше трикратната световна шампионка и вицепрезидент на БФХГ Мария Петрова заедно със звездата на испанската гимнастика от близкото минало Алмудена Сид Тостадо. Те получиха покана на любимката на френската публика Ева Серано, участничка на две олимпиади Атланта 1996 и Сидни 2000.

Националката Божана Монева пък спечели златен медал на финала на лента при девойките на международния турнир по художествена гимнастика "Ирина Делеану къп", който се проведе този уикенд в румънската столица Букурещ.

Монева се класира на четвърто място в многобоя сред много силна конкуренция. Победителка стана Ади Катц от Израел.

Оценките, които Монева получи в многобоя са 14.850 точки на въже, 15.050 на топка, 16.550 на бухалки и 15.050 на лента.

На финалите българката беше оценена с 14.100 точки на въже (шесто място), 14.350 на топка (четвърто място), 15.200 на бухалки (шесто място) и 15.300 точки на лента, което й донесе златен медал.
Съдия за България на турнира е Силвия Митева.

Междувременно, Анастасия Орлова, която също е член на националния отбор за девойки, спечели титлата в многобоя на турнира "Феникс къп" в София.

Втора е Мишел Иванова от Велбъжд (Кюстендил), а трета - Радина Томова от Локомотив (София).