БНР | 05.04.2019 09:00:44 | 145

Ски-алпинистите Николай Грънчаров и Петър Гевренов - за годишнината от "Мальовишкия коридор" и за ски-рали Пирин


В събота в долината на хижа Вихрен ще се проведе ски рали Пирин - Купа Пройката, най-старото подобно състезание в България. В него, по традиция, наред с младите ни надежди в този красив спорт, ще участват и редица ветерани, които десетки години застават на старта. Един от тях е Николай Грънчаров (Коко) - многократен републикански шампион по ски алпинизъм. Тази седмица той и екстремният сноубордист Петър Гевренов (Пецата) се върнаха в спомените си отпреди 30 години и разказаха на среща с публиката в София за едно от най-големите постижения в този спорт у нас.

През 1988 г. двамата осъществяват първото спускане със ски по тур "Мальовишки коридор" в Северозападната стена на връх Мальовица, както и за експедицията в Памир същата година, когато българите изкачват и спускат със ски високия 7134 метра връх Ленин - исторически събития за родния ски-алпинизъм.

Сега Петър Гевренов е ски учител, а Николай Грънчаров се завръща почти всяка година от Германия, за да участва в Пиринското ски-рали. Тази година в състезанието ще участват около 150 души, сред които и други легендарни имена от родния ски-алпинизъм - Кънчо Долапчиев, Младен Катранджиев, Радко Марков. Гости ще бъдат доайенът на родния алпинизъм проф. Георги Атанасов-Джиджи и Иван Кожухаров, раказва един от организаторите, доц. Александър Шопов, ръководител на катедрата по “Туризъм, алпинизъм и ориентиране” в НСА.

Първото подобно състезание се организира през април 1968 г. в Пирин, в рамките на зимната републиканска алпиниада с център х.Вихрен. 

Импулсът, който води до организирането на първото състезание, е участието на българи в ски-рали Леко (в Италия), провеждано под патронажа на легендарния Рикардо Касин. Българският отбор е в състав Енчо Петков, Кънчо Долапчиев и Младен Катранджиев. Състезателите ни са посрещнати с нескрито снизхождение и по всеобщо мнение са фаворити за последното място. Конкуренцията в лицето на останалите 23 отбора е повече от жестока. Това са отборите на домакините, Австрия, Франция, Германия и Югославия. Както пише по-късно капитанът на отбора Енчо Петков: “Ние, обаче, бяхме българи - силни и волеви! Да губим - нямаше какво…”. 

Състезанието включва изкачвания и спускания, слалом, транспортиране на пострадал, както и бивак. Въпреки не дотам добрата екипировка и липсата на опит в подобен род състезания, родният отбор се превръща в голямата сензация, заемайки трето място, след отборите на Германия и Италия. 

След прибирането си в България Енчо Петков включва ски-ралито в програмата на Зимната републиканска алпиниада в Пирин.

В ранната утрин на 04.04.1968 на старта пред х.Вихрен застават 12 отбора състоящи се от по трима състезатели. Самото състезание е разделено на три етапа: 

През следващите години състезанията по ски-алпинизъм стават неразделна част от зимните алпийски сборове, а през 1972 се провежда и първият републикански шампионат. 

До 1994 година ски-рали Пирин е неотменна част от програмата на шампионата. След 5 годишно прекъсване, през 2000 г. е възстановено по инициатива на един от най-добрите ни състезатели в тази дисциплина - Николай Проев-Пройката. През 2011 г. той загива на слизане от шестхилядния връх Чако в Хималаите. Оттогава организатор на състезанието е сдружението, носещо неговото име. Ски-рали Пирин се провежда всяка година, в първите почивни дни на април, а трофеят за победителя е Купа “Пройката”.


Още по темата чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация