БНР | 10.04.2019 03:39:00 | 192

Ливърпул на крачка от нов полуфинал, Тотнъм излъга Ман Сити

Отборът на Ливърпул взе добър аванс срещу Порто преди реванша в Португалия, след като спечели с 2:0 на „Анфийлд“ в първи четвъртфинал от Шампионската лига. Гостите отправиха първи удар към една от двете врати чрез мощния нападател Муса Марега, но той премина встрани от вратата на Алисон Бекер.

Малко след това мърсисайдци нанесоха своя удар. Роберто Фирмино намери Наби Кейта, чийто шут рикошира в защитник на португалците и влетя в мрежата на Икер Касияс за 1:0. Това бе второ поредно попадение за полузащитника, който се разписа и при успеха над Саутхемптън с 3:1 миналия петък. Последваха силни минути за „червените“, като на два пъти Салах имаше добри положения за втори гол, но не успя да се разпише.

В 26-та минута възпитаниците на Юрген Клоп отново намериха верния път към вратата на гостите. Капитанът Джордан Хендерсън подаде в коридор към Трент Алекзандър-Арнолд, който намери непокрития Фирмино, а за бразилеца остана най-лесното – да вкара на празна врата за 2:0. В 30-та минута дойде най-доброто положение през първата част за Порто. Отново в центъра на събитията бе Марега, но Алисон се прояви с добро спасяване.

Системата за видеоповторение ВАР влезе в действие преди почивката, след като имаше съмнения за игра с ръка на Алекзандър-Арнолд, но главният съдия Антонио Матео Лаос от Испания не посочи бялата точка. Второто полувреме започна с отменен гол на Садио Мане заради засада, като отново ВАР бе използван. До края на мача Ливърпул контролираше двубоя и въпреки още няколко удара на Марега към вратата на Алисон, домакините запазиха аванса си и ще отидат в реванша с добра преднина. Миналата година мърсисайдци надиграха „драконите“ във фазата на осминафиналите и са на път да продължат за втори последователен сезон към полуфиналната фаза на Шампионската лига.

В другия мач от вечерта Тотнъм надхитри Манчестър Сити и взе минимална преднина преди реванша на „Етихад“ след 1:0. Двубоят можеше да се развие по коренно различен начин, ако Серхио Агуеро не бе пропуснал от бялата точка в 13-та минута. Главният съдия на мача Бьорн Кайперс отсъди най-тежкото наказание във футбола за игра с ръка на Дани Роуз, но Юго Лорис спаси дузпата на аржентинския голмайстор на „гражданите“. Последваха равностойни минути на новия стадион на „шпорите“.

В 58-а минута Хари Кейн напусна терена принудително, след като бе настъпен в глезена от Фабиан Делф. Английският национал излезе мигновено, накуцвайки, а очакванията са той да пропусне остатъка от сезона. Мениджърът на домакините Маурисио Почетино пък поиска обяснение от Делф за проявата му, което предизвика напрежение край страничната линия. В крайна сметка „шпорите“ достигнаха до скъпоценен аванс преди втория мач след отличен удар с левия крак на Хюн-Мин Сон в 78-та минута. До края Сити така и не успя да изравни и Тотнъм постигна втори пореден успех в новия си дом и първи от трите сблъсъка с „гражданите“.