OFFNews Свят | 17.04.2019 12:21:03 | 99

Тръмп отказа да спре продажбата на оръжие за Йемен


Американският президент Доналд Тръмп наложи вето на приетата от Конгреса резолюция за прекратяване на военната помощ на САЩ за водената от Саудитска Арабия война в Йемен, предаде Би Би Си. Документът - одобрен и от Сената, и от Камарата на представителите - ограничава му да изпраща войски.

Настоящото второ вето в мандата му бе очаквано, а Конгресът не успя да събере достатъчно гласове, за да го преодолее.

Според държавния глава резолюцията е "ненужен, опасен опит да отслаби моите конституционни пълномощия, застрашавайки живота на американските граждани и на смелите военнослужещи, както днес, така и в бъдеще".

Председателят на Парламента, демократът Нанси Пелоси, беше сред осъдилите президента Тръмп за този ход.

„Конфликтът в Йемен е ужасяваща хуманитарна криза, която се противопоставя на разбиранията на целия свят. Сега президентът избра цинично да се противопостави на нашите гласове и да продължи американската намеса в тази хуманитарна криза“, пише тя в Туитър.

Конгресмените се чувстват все по-неловко от близките отношения между Тръмп и Саудитска Арабия - страната с най-големите запази и най-голямата износителка на петрол в света. Много от тях го критикуват, че не заклейми Рияд за убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги.

Йемен е опустошаван от конфликти повече от десетилетие. От 2004 г. в страната бушува гражданска война, която през 2015 г. прерасна в конфликт между съседни държави. Същия март бунтовническото движение Хути превзе голяма част от Западен Йемен и принуди президента Абдрабух Хади да избяга в чужбина. Хутите контролират големи територии на север, столицата Сана и важния пристанищен град Ходейда, през който пристигат хуманитарните помощи и хранителни продукти. Обезпокоени от възхода на групировката - смята се, че тя е подкрепяна от регионалната шиитска власт - Иран, Саудитска Арабия и осем други, предимно сунитски, арабски държави започнаха въздушни удари, насочени към възстановяване на правителството на Хади. От началото на войната коалицията е извършила приблизително 17 хил. въздушни удара срещу контролираните от хутите територии. САЩ подкрепиха коалицията, като ѝ предоставиха милиарди долари, оръжия и разузнавателни данни.

От всичко това страдат най-вече обикновените хора. Хуманитарната криза е страховита. Според ООН са убити най-малко 7000 цивилни и 65% от тях са загинали вследствие на въздушните удари от водената от Саудитска Арабия коалиция.

През септември трябваше да започнат мирни преговори, но до тях така и не се стигна. Бомбите отново падат, цените на хранителните продукти растат. Расте и страхът от "най-смъртоносната гладна криза от 100 години насам", както я наричат хуманитарни организации. По този начин те искат да обърнат внимание на световната общественост върху необходимостта от спешни мерки.

Прочети цялата публикация