БНР | 04.05.2019 14:50:29 | 162

Екстремните спортове 28 април - 4 май


Пирин Галов победи в тежкия ултрамаратон Фроузън пийкс в Гърция. Българинът преодоля трасето от 261 километра, с денивелация от 11000 метра за 49 часа и 21 минути. Пред БНР той сподели, че изминаването на това разстояние за под 50 часа е било предизвикателство за него. След като Галов финишира, времето се е развалило, което е усложнило бягането на другите състезатели. Вторият след българина прекоси финала цели 8 часа и 48 минути по-късно.Пирин Галов е известен в бегаческите среди със своята издръжливост, особено като се има предвид, че е на 45 години. Това, обаче, не му пречи, да се справя с лекота със свръхдългите разстояния. 
Циклонът Фани, който връхлетя в петък източното крайбрежие на Индия, донесе силни бури и в Хималаите. Бурни ветрове разрушиха лагер 2 и лагер 3 на връх Лхотце (8516 м), съобщи за БНР Иван Томов, който в момента е там. Той самият е добре и в момента е в базовия лагер. Според шерпите палатките са разрушени и цялата екипировка, складирана там, е отвяна. Единият от тях, обаче, твърди, че е видял палатката на българина в лагер 2, но не се знае дали тя е останала здрава. Tова ще стане ясно, след като циклонът отмине. Ако палатката е оцеляла, Томов ще трябва да си набави пухенка и още няколко неща от екипировката. Русенецът пристигна в средата на миналия месец в базовия лагер на четвъртия по височина връх на планетата. Той има намерения да изкачи Лхотце без помощта на шерпи и без допълнителен кислород. През юни 2013 г. Томов оцеля при клането в базовия лагер на Нанга Парбат, когато въоръжени бойци избиха 10 алпинисти и един непалски шерп. Година по-късно изкачи Броуд пик (8047 м), а през 2017 г. и Манаслу (8163 м).Още двама българи са в Хималаите в момента. От базовия лагер на Канчендзьонга Атанас Скатов съобщи пред една от националните телевизии, че снощи са паднали 80 см сняг, а довечера се очакват ураганни ветрове. Скатов, който има за цел да изкачи осемхилядния връх без шерпи и без допълнителен кислород, определи експедицията като "много трудна". Той се е разболял няколко пъти за последния месец, а сега изчаква в базовия лагер подобряване на времето.В базовия лагер на Канчендзьонга е и Стефан Стефанов. Аклиматизацията му върви по план. До момента той има една нощувка в лагер 2 (6400 м) и една - в лагер 3 (6900 м), като е достигал до 7100 м. "Всичко върви по план като изключим времето. Вятърът беше постоянен със скорост 65 км/ч. В момента над Непал и по-специално над масива на Канчендзьонга преминава един от най-силните циклони, идващ откъм Бангладеш, с ветрове със скорост над 85 км/ч. и обилни снеговалежи. Блокирани сме в базовия лагер и засега всички сме добре! Има фиксирани въжета до неизградения все още лагер 4 на 7500 м, които след падналия сняг ще трябва да бъдат откривани и изравяни. Планината е много променлива, непостоянна, трудна и опасна, дори преди да сме стигнали последния лагер на около 7500 м. Нощните температури са от порядъка на -24, -25 градуса, дневните -14 до -6, което е нормално и поносимо. Засега нямаме информация за лагер 2, където се намира екипировката ни за атаката. Надяваме се да няма непоправими поражения по екипировката ни. Чакаме прозорец от хубаво време, който по първоначални прогнози би трябвало да бъде между 11 и 14 май, но последната дългосрочна прогноза не изглежда особено обнадеждаваща" - разказа Стефанов пред БНР.   
Драматично се разви историята с малайзийския лекар, който беше спасен под Анапурна (8091 м). В четвъртък той почина в болница в Сингапур.49-годишният Ким Чин беше част от 32-членната група шерпи и техни клиенти, които изкачиха осемхилядния връх на 23 април. После, обаче, беше съобщено, че е изчезнал, след като се е отдалечил от групата. Почти 40 часа по-късно беше забелязан жив от спасителен хеликоптер, на височина 7500 м. Изтощеният малайзиец, прекарал почти 2 денонощия сам, на голяма надморска височина, без палатка и без допълнителен кислород, беше свален от непалски отряд до Лагер 3 (6500 м) и от там, с хеликоптер, до болница в Катманду - в критично състояние, със сериозни измръзвания. Три дни по-късно беше транспортиран в болница в Сингапур.Междувременно, личният му шерп съобщи, че двамата с д-р Чин са били последните, които са се качили на върха във въпросния ден и на слизане малайзиецът е показал признаци на слабост до такава степен, че не е могъл да изпрати от сателитния си телефон зов за помощ. На 7750 м Нима Шерпа му е оставил своя допълнителен кислород и е слязъл сам надолу, за да търси помощ в лагер 4. Самият шерп вече е страдал от измръзвания, гръбначна травма и не се чувствал добре. По-късно Нима Шера също беше транспортиран до болница в Катманду.Агенцията, организирала експедицията, и фирмата, провела спасителната операция, си отправиха взаимни обвинения. Според Seven Summits Treks бюрократични спънки са забавили акцията, което е струвало живота на малайзиеца - спасителните хеликоптери са се забавили заради липса на разрешение за излитане от международната спасителна организация Global Rescue. Според един от участниците в спасителната акция Нирмал Пуржа застрахователната компания за спешна помощ не е действала достатъчно бързо.От своя страна, от Global Rescue твърдят, че не е започнала акция за издирване в сряда сутринта, тъй като това не е било включено в услугите. Освен това, заради тежките условия в планината, никой от хеликоптерите, с които компанията има договор, не е имала възможност да осъществи полет в първия ден.
Младежкият ни национален отбор участва в първата за сезона Европейска купа в дисциплината боулдър в Соуре, Португалия. Най-добре се представи Александра Тоткова (при 14-15 годишните), която на квалификациите се класира 6-та, а на финала зае 7-ото място. Ето как се представиха и другите ни състезатели:Слав Киров - 24 място - 14 - 15-годишни,Димитър Русев - 28 място - 16 - 17-годишни,Матей Мицев - 34 място - 16 - 17- годишни,Никола Мирчев - 36 място - 18 - 19-годишни,Стоян Петров - 37 място - 18 - 19 годишни.В състезанието участваха над 240 състезатели от 22 страни. България се класира на 16-о място. Следващият кръг в дисциплината боулдър е на 11-12-и май в Грац, Австрия, а третият и последен кръг - на 25-26-и май в София.
13-годишна японка изкатери един от най-трудните боулдъри в света - Byaku-dou, 8С в Япония. Трябва да се отбележи, че над тази категория има само две, преминавани до момента - 8С+ и 9А. С постижението си Мишка Иши (Mishka Ishi) става най-младият човек, както и едва третата представителка на нежния пол, справила се с такъв боулдър проблем. Въпросният боулдър се намира в планината Hourai и е изкатерван два пъти преди това.Първата жена, изкатерила боулдър с категория на трудност 8С, е Ашима Шираиши (Ashima Shiraishi), която през 2016 г., на 14-годишна възраст, се справя с ”Horizon”, също в Япония. Миналата година германката Кади Лимън (Kaddi Lehmann) пък изкатерва “‘Kryptos” 8С в Швейцария.
35 години от първата българска експедиция до Еверест ще бъде отбелязана идната седмица в София. На срещата ще присъстват някои от участниците в експедицията, а ще бъде прожектиран и филмът Милан Огнянов и Методи Савов от 1985 г. “Еверест - радост и мъка”. Събитието ще се състои на 7 май, от 18:30 ч. в Полския институт.

Прочети цялата публикация