БНР Стара Загора | 08.05.2019 13:15:43 | 113

Историкът Чънар: Демокрацията има проблеми с Ердоган


„Ердоган няма проблем с демокрацията, демокрацията има проблем с Ердоган. Управляващата Партия на справедливостта и развитието и президентът оказаха влияние върху Висшия избирателен съвет и намериха доводи, за да отменят изборите в Истанбул“, коментира за Радио Стара Загора историкът и изследовател Ибрахим Карахасан-Чънар. 

Самите аргументи за възражението са неубедителни, но е истина, че в Истанбул Ердоган получи най-големия удар срещу управлението си. Хората отговарят с протести в града и говорят открито за натиск на президента върху Избирателния съвет, смята Ибрахим Карахасан-Чънар.

В интервю за Радио Стара Загора той подчерта, че кандидатът на Народнорепубликанската партия Екрем Имамоглу, който спечели изборите за кмет на Истанбул, призова хората да запазят спокойствие и да гласуват отново. Опозиционният лидер намекна и за „мръсотията“ на управляващите , които рушат доверието в институтциите. Възможно е през  оставащите дни до новите избори, властта да заличи следите от машинациите и да изпразни общинските каси на Истанбул. Ситуацията не предполага да има касиране на изборите в други градове, в които загубиха управляващите- допълва Чънар. Големият залог си остава Истанбул, според историка.  Силна е и международната реакция на отказа на властите в Турция да признаят победата на опозицията в най-големия град. В „Туитър“ Кати Пери – наблюдаващ докладчик на ЕС за Турция, изрази съжаление за това, че властта в страната на се предава по един демократичен начин. Това е разочарованието на Европа и ще струва скъпо на самата Турция. Повечето от българските изселници симпатизират на Народнорепубликанската партия- подчерта Чънар. Причината е, че те са живели в друго общество и са закърмени с идеите на Ататюрк и неговото уважение към България. Възможно е при новото гласуване Ердоган да понесе още по-голям удар заради протестния вот. Много е вероятно обаче изборите да бъдат манипулиране и да се проведат под голям натиск от страна на управляващите, е мнението на историка.

Следствие от политическата криза в страната са и влошаващите се икономически показатели Турция има търговски проблеми със САЩ.  Германия. Япония също изтегли стратегическите си инвестиции. Американският президент обяви вдигане на митата за китайските стоки, което също ще се отрази на турската икономика. Започна и срива на лирата, която досега беше изкуствено поддържана. Автокрацията на Ердоган води до проблеми със съюзниците в НАТО. Доверието е сринато и той отдалечава Турция от Европа - категоричен е Чънар. Доброто е, че България и Турция успяват да запазят баланса в отношенията и успяват да съхранят нормални отношение. Инцидентните политически пируети не пречат в момента на връзките между двете страни, анализира още Ибрахим Карахасан-Чънар политиката между двете държави в контекста на кризата в Турция.


Прочети цялата публикация