БНР | 12.05.2019 03:41:32 | 203

Циципас на финал в Мадрид, отстрани Надал

Рафаел Надал се размина с възможността да играе пред родна публика 50-ия си финал в турнири от сериите “Мастърс”. Краля на клея отпадна на полуфиналите в Мадрид след загуба с 4:6, 6:2, 3:6 от Стефанос Циципас, който ще спори за титлата в испанската столица с Новак Джокович.
20-годишният грък показа отличен тенис и не загуби концентрация в най-възловите моменти. Той продължава силната си серия, след като миналата седмица вдигна титлата в Ещорил. Надал пък отпаda преди финала в трети пореден турнир след Монте Карло и Барселона.

В предишните три мача помежду им Циципас нямаше спечелен сет срещу Надал, но този път беше готов за предизвикателството. Той реализира пробив още в откриващия гейм, но веднага след това изостана с 0:40 на свой сервис и Матадора бързо изравни. И двамата спасиха точки за пробив в следващите геймове, а дългите размени на удари не носеха очакваното предимство на Надал.

При 4:4 Циципас получи нови две възможности и се възползва от втората, за да пробие отново. Рафа обаче взе три поредни точки след 0:30 в следващия гейм и имаше шанс да възстанови статуквото. В този момент Циципас не се поколеба два пъти да излезе на мрежата и това му донесе успех - 6:4.

Надал взе необходимите мерки, стана по-агресивен и във втория сет беше повече от убедителен при подаванията си. Той проби за 4:2 и без никакви проблеми затвори сета.

В началото на решителната трета част испанецът имаше надмощие, но не го използва. Сервисът на Циципас го измъкна от трудна ситуация, а после и Надал показа характер, за да поведе с 2:1. В петия гейм Краля на клея неочаквано се пропука и позволи на съперника си да стигне до точки за пробив. Гръкът нямаше нужда от втора покана и се доближи до първата си победа срещу Надал.

За да стане тя факт, младокът проби още веднъж и дръпна с 5:2. Надал не се предаде и в следващия гейм качествените му ретури се оказаха неотразими за Циципас. Световният №8 обаче се чувстваше много комфортно, когато посрещаше, и притисна Надал. Драматичният гейм мина през три отразени мачбола от Рафа, но от четвъртия опит Циципас съумя да стигне до така ценната победа.